Počela istraživanja biodiverziteta na području Hercegovine
"Glavni cilj terenskih istraživanja je prikupljanje podataka o prisutstvu i rasprostranjenju endemskih, ugroženih i zaštićenih vrsta, kao i vrsta od međunarodnog značaja, ali i podataka o ugroženosti biodiverziteta. Rezultati istraživanja doprinijet će kvalitetnijem planiranju i provođenju aktivnosti iz područja zaštite prirode, kao i pokretanju inicijative za zaštitu ovih pritoka Neretve. Smatramo da je važno da se sada fokusiramo na ove rijeke jer bi u suprotnom za nekoliko godina mogli izgubiti najvrjednije riječne ekosisteme u Hercegovini, kako zbog hidroenergetskih projekata tako i zbog lošeg upravljanja prirodnim resursima", kazala je koordinatorica projekta Dragana Kovačić Jošić.
Popis flore i faune koji će se dobiti kroz istraživanja predstavlja jedna od prvih stručnih i metodološki pripremljenih istraživanja danih rijeka što će značajno doprinijeti poznavanju brojnosti i distribucije pojedinačnih vrsta na spomenutom prostoru, priopćeno je iz Centra za životnu sredinu, prenosi Fena.
Preliminarni rezultati istraživanja pokazuju prisutnost većeg broja rijetkih i ugroženih vrsta, a treći nalaz morskog sokola (Falco eleonorae) u BiH, registriran na lokalitetu Vitina, izdvaja se kao jedan od do sada najzanimljivijih nalaza.
"Ovo su prve aktivnosti koje Centar za životnu sredinu vodi u Hercegovini, a koje nisu podrška aktivnostima naših partnera, te nam je posebno drago što je u pitanju upravo ovakav projekt koji temeljno pristupa zaštiti četiri rijeke Hercegovine. Kroz tri godine koliko projekt traje, pokušat ćemo prikupiti što više podataka o prirodnim vrijednostima ovog kraja, dati preporuke za održivo upravljanje i nadamo se pokrenuti i zaštitu određenih lokacija uz tokove Bune, Bunice, Bregave i Trebižata", dodala je Kovačić Jošić.
Navedena istraživanja realiziraju se u okviru projekta "Koraci ka zaštiti pritoka Neretve: Buna, Bunica, Bregava i Trebižat, Bosna i Hercegovina" koji financira Critical Ecosystem Partnership Fund (CEPF), a rezultati svih istraživanja bit će, kako kažu, objavljeni i dostupni relevantnim institucijama, široj javnosti, medijima i lokalnim zajednicama. Osim toga, značajan fokus projekta je i na radu s lokalnim zajednicama i drugim sudionicima na podizanju svijesti o značaju zaštićenih područja.
Najvažniji cilj projekta je pokretanje inicijative za zaštitu prema nadležnim institucijama, kao i izrada prijedloga za održivo upravljanje ovim rijekama, stoji u priopćenju.
Dnevnik.ba