Visoki medicinski izvor rekao je za CNN da su laboratorij, koji sadrži uzorke bolesti i drugi biološki materijal, preuzele snage RSF-a. WHO nije označio krivca za zauzimanje laboratorija, ali je rekao da medicinski tehničari više nemaju pristup objektu.
Situacija izuzetno opasna
Nima Saeed Abid, predstavnik WHO-a u Sudanu, opisao je razvoj događaja kao "izuzetno opasan jer imamo izolate dječje paralize u laboratoriju, imamo izolate ospica u laboratoriju, imamo izolate kolere u laboratoriju".
- Postoji ogroman biološki rizik povezan s zauzimanjem centralnog javnog zdravstvenog laboratorija u Khartoumu od jedne od zaraćenih strana - dodao je Saeed Abid.
WHO je u izjavi za CNN priopćio da obučeni laboratorijski tehničari više nemaju pristup laboratoriju i da je u objektu došlo do prekida struje, što znači kako nije moguće ispravno upravljati biološkim materijalima koji su pohranjeni u laboratoriju za medicinske svrhe.
Restrikcije struje također znače da postoji rizik od kvarenja iscrpljenih zaliha vrećica krvi, prema glavnom ravnatelju laboratorija.
"Baktilna bomba"
Medicinski izvor rekao je za CNN da opasnost leži u izbijanju bilo kakvog oružanog sukoba u laboratoriju jer će to pretvoriti laboratorij u baktilnu bombu.
- Potrebna je hitna i brza međunarodna intervencija za ponovno uspostavljanje struje i osiguranje laboratorija od bilo kakvog oružanog sukoba jer smo suočeni s stvarnom biološkom opasnošću - dodao je izvor.
Pucnjava u gradu se čuje i dalje, nakon što je objava 72-satnog primirja probudila nadu da će se otvoriti putevi za bijeg za civile koji očajnički žele pobjeći. Teški sukobi izbili su između sudanske vojske i Snaga za brzu podršku, paravojne grupe koja se bori protiv vojske za kontrolu nad zemljom, u sjevernom dijelu države.
Dvije zaraćene strane optužuju jedna drugu za kršenje sporazuma. Broj ubijenih u Sudanu od izbijanja nasilja prije jedanaest dana dosegao je najmanje 459 mrtvih, priopćila je u utorak Svjetska zdravstvena organizacija, a najmanje 4072 osobe su ranjene.
Dnevnik.ba