Kallas i Plenković
europski put bih

Plenković i Kallas dolaze u BiH kako bi pomogli smiriti krizu i očuvati europski put u 2025.

/

Na idućem susretu Europskog vijeća održat će se i rasprava o stanju u Bosni i Hercegovini, najavio je premijer RH Andrej Plenković, čime Europska unija nastoji uskočiti i pomoći zemlji da se ponovno vrati na kolosijek eurointegracija naspram rastu napetosti i eskalaciji sukoba s opasnošću od dezintegracije, piše Večernji list BiH.

U toj funkciji bit će i posjeti hrvatskoga premijera Plenkovića sljedećeg tjedna Mostaru, ali i potpredsjednice Europske komisije i visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaje Kallas Sarajevu. Hrvatski premijer najavio je sjednicu Europskog vijeća nakon što je u Banskim dvorima razgovarao s dopredsjedateljem Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Draganom Čovićem, koji je i čelnik Hrvatskog narodnog sabora, s kojim je razgovarao o aktualnoj situaciji u BiH. Rasprava o Bosni i Hercegovini na sastanku europskih premijera održat će se na inicijativu Hrvatske, rekao je Plenković, a priopćeno je iz Vlade. Idući summit Europskog vijeća po rasporedu je predviđen za 26. i 27. lipnja, no zbog aktualnih geopolitičkih okolnosti vjeruje se kako će se do tada održati još jedan izvanredni skup.

Brojne kontroverze

Premijer je tijekom susreta s Čovićem rekao da je u BiH "nužno smiriti političke tenzije, ubrzati ispunjavanje kriterija na europskom putu te ostvariti politički konsenzus o izbornoj reformi radi jednakopravnosti svih triju konstitutivnih naroda". Politika Europske unije prema Bosni i Hercegovini posljednjih je godina bila usmjerena na podršku procesu pristupanja EU, no situacija u zemlji postala je sve izazovnija. Političke tenzije, osobito unutar entiteta Republika Srpska, dovele su do eskalacije političkog sukoba i stalnih prijetnji dezintegracijom zemlje. Jedan od ključnih trenutaka bio je presuda Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, koji je osuđen zbog neprovođenja odluka visokog predstavnika u BiH.

Ova presuda je izazvala velike političke kontroverze jer mnogi smatraju da je postupak politiziran, a optužbe protiv Dodika imaju duboko političke temelje koji se odnose na njegovu oporbu visokim predstavnicima, koji imaju ovlasti nad institucijama BiH. Potezi vlasti RS-a koji osporavaju rad državnih institucija BiH samo su pogoršali ovu situaciju. U tom kontekstu EU je prisiljen aktivnije djelovati kako bi stabilizirao političku situaciju i ponovno potaknuo BiH na put prema europskim integracijama. Europska komisija jasno inzistira na nužnosti provedbe dvaju ključnih zakona koji se odnose na državno pravosuđe, kao i usvajanje državnog proračuna i imenovanje pregovarača za pristupne pregovore.

Bez ovih reformi Bosna i Hercegovina neće moći ostvariti napredak na svom putu prema EU.

Premijer Plenković tijekom sastanka s Čovićem naglasio je važnost postizanja političkog konsenzusa u zemlji, osobito u pogledu izborne reforme, koja je ključna za osiguranje jednakopravnosti svih triju konstitutivnih naroda. Bez uspješne reforme izbornog zakonodavstva BiH će i dalje biti pogođena preglasavanjem i političkom nesigurnošću.

Ključna pitanja

Kaja Kallas, potpredsjednica Europske komisije i visoka predstavnica za vanjsku i sigurnosnu politiku, sljedećeg će tjedna biti u Sarajevu gotovo u isto doba kada Plenković u Mostaru. Ranije je izjavila da EU nastoji pomoći Bosni i Hercegovini u njezinu europskom putu. Veće angažiranje EU-a u BiH zatražio je u razgovoru s Kallas prošloga tjedna u Bruxellesu sam Čović.

Ako BiH uspije provesti ove nužne reforme, postoji nada za stabilizaciju političkih odnosa i ponovni povratak na kolosijek eurointegracija.

Ipak, mnogi stručnjaci upozoravaju da bi političke napetosti u zemlji mogle eskalirati ako se reforma ne provede u dogledno vrijeme, a ako politički lideri nastave s blokadama ili neusuglašenostima u ključnim pitanjima. Iako se situacija čini složenom i izazovnom, EU ostaje posvećen pomaganju BiH da prebrodi ove teškoće i uspješno kroči prema članstvu u Europskoj uniji. Ključno pitanje je hoće li politički lideri u BiH biti spremni na kompromis i reforme koje će omogućiti zemlji da ostvari svoje europske ambicije.

S obzirom na sve veće političke napetosti i neizvjesnost, Bosna i Hercegovina je na važnoj prekretnici. EU, uz podršku Hrvatske, nastoji stabilizirati političku situaciju i osigurati nastavak europskog puta BiH, no sve će ovisiti o volji političara u zemlji da postignu dogovor i provedu potrebne reforme.

Dnevnik.ba