Pesticidi, plastika i elektronski otpad uzrokuju više smrtnih slučajeva nego Covid
Zagađenje koje stvaraju države i kompanije uzrokuje više smrtnih slučajeva širom svijeta nego COVID-19, navodi se u ekološkom izvještaju UN-a objavljenom u utorak, pozivajući na “trenutnu i ambicioznu akciju” na zabrani korištenja nekih toksičnih kemikalija.
U izvještaju se navodi da zagađenje od pesticida, plastike i elektronskog otpada predstavlja sveprisutno kršenje ljudskih prava, kao i da izaziva najmanje devet milijuna preuranjenih smrtnih slučajeva godišnje, te da se taj problem uglavnom zanemaruje.
Pandemija koronavirusa izazvala je skoro 5,9 milijuna smrtnih slučajeva, sudeći prema podacima globalne agencije za prikupljanje podataka Worldometer.
- Trenutni pristupi bavljenju rizicima izazvanim zagađenjem i otrovnim supstancama očigledno ne daju koristi, rezultirajući sveprisutnim kršenjima prava na čist, zdrav i održiv okoliš – zaključio je tvorac izvještaja, specijalni izvještač UN-a za okoliš David Boyd.
Izvještaj koji bi narednog mjeseca trebao biti predstavljen Vijeću UN-a za ljudska prava postavljen je u utorak na websiteu vijeća.
U izvještaju se traži zabrana korištenja polifluoroalkila i perfluoroalkila, supstanci za koje se vjeruje da izazivaju rak i nazvanih “vječne kemikalije” jer se ne razgrađuju.
Također se preporučuje čišćenje zagađenih lokacija, i u ekstremnim situacijama, izmještanje ugroženih zajednica, od kojih su mnoge siromašne, marginalizirane i nastanjene izvornim stanovništvom – iz takozvanih “žrtvovanih zona”.
Taj termin, prvobitno korišten za opisivanje zona u kojima se odvijaju nuklearne probe, proširen je u izvještaju na teško zagađene lokacije ili na mjesta ugrožena zbog posljedica klimatskih promjena.
Čelnica UN-a za ljudska prava Michelle Bachelet nazvala je prijetnje okolišu najvećim izazovom globalnim ljudskim pravima, prenosi Reuters.
Dnevnik.ba