Penava komentirao skandalozni potez Crne Gore: "Iza svega stoje Vučić, velikosrpska agenda i SPC"
Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava održao je konferenciju za medije s temom "Rezolucija o genocidu u logorima u crnogorskom parlamentu".
"Što je cilj politike srpskog sveta? Izjednačiti krivnju svih država i naroda, ako se već ne uspije izbjeći krivnja za ratove pokrenute u Miloševićevo doba. Kako nisu u tome uspjeli, Vučić je mudro pustio Crnu Goru kojom je ovladao, a to pokazuje da je od 81. člana parlamenta njih 41 je glasao za ovu rezoluciju, na čijem je čelu četnički vojvoda kao predsjednik crnogorskog parlamenta", započeo je Penava.
Predsjednik DP-a naveo je da donošenje rezolucije Hrvatskoj ne može i neće naštetiti. "Treba pozvati te koji su donijeli ovaj akt i podsjetiti ih da su ne tako davno pod kapom velikosrpske hegemonije ti isti Crnogorci napali Hrvatsku i sudjelovali u zločinima za koje su se poslije kajali i ispričavali", dodao je.
"DP prepoznaje o čemu se radi ovdje, stojimo uz podršku crnogorskom narodu i državi u onom dijelu u kojom teže demokoratskom, slobodnom svijetu i euroatlanskim integracijama, ali u ovom dijelu koji se opredijelio za Putina i Vučića i sprski svijet – prepoznajemo o čemu se radi i s tim ćemo se rezolutno znati nositi", istaknuo je Penava.
Tko stoji iza ove priče?
"Iza ove priče stoji Aleksandar Vučić, njegova velikosrpska agenda i velik dio SPC-a", zaključio je. Podsjetimo, zastupnici u crnogorskom parlamentu usvojili su u petak Rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen, glasovima 41 zastupnika vladajuće koalicije. Oporbeni zastupnici napustili su dvoranu i nisu sudjelovali u izglasavanju rezolucije jer smatraju da na ovaj način službeni Beograd zloupotrebljava svoj utjecaj u Crnoj Gori.
Rezoluciju je podržala većina zastupnika "Pokreta Europa Sad" premijera Milojka Spajića, prosrpske desnice predsjednika parlamenta Andrije Mandića, umjereno prosrpske Socijalističke narodne stranke (SNP) i Demokrata Alekse Bečića. Rezolucija je sredinom svibnja predana u parlamentarnu proceduru kao odgovor prosrpske desnice na podršku Spajićeve vlade Rezoluciji o Srebrenici u Ujedinjenim narodima.
Primarno se odnosila na logor Jasenovac, ali su uoči zasjedanja dodani i logori Dachau i Mauthausen. Hrvatska smatra neprihvatljivim, neprimjerenim i nepotrebnim usvajanje rezolucije u Jasenovcu u crnogorskom parlamentu i žali što je Podgorica odlučila zanemariti hrvatske pozive da ne politizira žrtve Jasenovca i ne povlači poteze koji bi se negativno mogli odraziti na bilateralne odnose i europski put Crne Gore, priopćio je MVEP u petak navečer.
Dnevnik.ba