Obustavljena isporuka ruskog plina preko Ukrajine: Slovačka, Mađarska i Moldavija u problemima
Ulazimo u završnu fazu sukoba na energetskom polju uzrokovanom obustavom isporuke plina u određenim količinama iz Rusije prema Ukrajini, ocijenio je energetski stručnjak Ivica Jakić.
Ruski Gazprom je prestao s isporukom plina preko Ukrajine jer je istekao petogodišnji ugovor koji Kijev nije želio produljiti. Time je označen kraj višedesetljetnog tranzita ruskog plina preko Ukrajine u zapadnoeropske zemlje. Europska komisija objavila je da se može nositi s prekidom dotoka ruskog plina zbog alternativne opskrbe.
“Ulazimo u završnu fazu sukoba na energetskom polju uzrokovanom obustavom isporuke plina u određenim količinama iz Rusije prema Ukrajini. Alternativni dobavni pravci će se pokazati još isplativijima. Podsjetimo, Austrija je prije mjesec dana obustavila isporuku iz Rusije pa nije zvučalo tako katastrofalno.
Ovo sada pak zvuči tako jer poznavajući Slovačku i Mađarsku, njihovi pravci dolaze direktno iz Rusije preko Ukrajine, i najviše su pogođeni ovom obustavom. Za očekivati je da će se i sada, kao što je bio slučaj i s Austrijom, nalaziti alternativni pravci”, rekao je energetski stručnjak Ivica Jakić na HRT-u.
Podsjetio je da se Slovačka pripremala za ovu odluku te da ima velike zalihe plina.
“Cijelu godinu može pokriti potrošnju sa svojim zalihama”, rekao je Jakić.
Izvanredno stanje u Moldaviji
Slovačka je najavila žestok odgovor Ukrajini i obustavu isporuke struje Kijevu. I Moldavija je proglasila izvanredno stanje.
“Moldavija će biti u najvećim problemima jer nema alternativne pravce. Slovačka mora biti jako obazriva. Slovačka ima pet nuklearnih elektrana snage 2308 megavata, to je ozbiljna količina energije koju ona može staviti na raspolaganje. Ukrajina može uvjetovati naftovodom Družba, ruska nafta preko Ukrajine završava u Slovačkoj i Mađarskoj. U slučaju obustave transporta ruske nafte, Slovačka i Mađarska bi bile u velikom problemu jer onda ovise samo o JANAF-u.
Trump je u svojim govorima najavio smanjivanje cijene energenata za 50 posto u ovoj godini.
“Otvorio je vrata liberalizaciji tržišta. Prvo cijena plina mora biti niža, deregulacija svih dozvola, izlazak iz Pariškog sporazuma, povećanje proizvodnje ugljena, Amerika se mora vratiti na scenu kao glavni dobavljač energenata s velikim strateškim zalihama nafte i plina za svoje potrebe. Na taj način uvjetuje smanjivanje cijene enegenata, a s druge strane Europa vapi za tim energentima”, rekao je Jakić ne osvrnuvši se pritom na opasnosti koje potrošnja i proizvodnja fosilnih goriva podrazumijeva za planet.
Dnevnik.ba