Nešićevo uhićenje uvod u nove, veće turbulencije, poruka i čelniku Dodiku
Uhićenje ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Nenada Nešića, direktora Puteva Republike Srpske Milana Dakića te nekoliko drugih visokopozicioniranih dužnosnika iz Republike Srpske u okviru istrage Tužiteljstva BiH o korupciji izazvalo je široke reakcije i otvorilo nove političke prijepore u zemlji, piše Večernji list BiH.
Akcija "Tunel 2", kako je nazvana, označila je jedan od najvećih udara na političke i poslovne strukture povezane s vlastima u Republici Srpskoj u posljednjih nekoliko godina, što je dodatno podgrijalo osjetljive odnose između entiteta i institucija na razini BiH. Kako je priopćeno iz Tužiteljstva BiH, osumnjičeni su pod istragom zbog ozbiljnih koruptivnih kaznenih djela, uključujući udruživanje radi počinjenja kaznenih djela, pranje novca, zlouporabu službenog položaja i primanje mita.
Blokada Vijeća ministara
U zgradi JP Putevi RS, gdje je izvršena pretraga, policija je zaplijenila dokazni materijal, što upućuje na ozbiljnost optužbi. Međutim, ova događanja nisu samo pravni izazov već i politički potres. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik odmah je osudio postupke Tužiteljstva BiH, tvrdeći da je cilj ove akcije politički progon srpskih kadrova i destabilizacija Republike Srpske.
- Tužiteljstvo BiH pokazuje da je postalo instrument pojedinih stranih veleposlanstava i sarajevske političke javnosti za obračun s Republikom Srpskom - poručio je Dodik na društvenoj mreži X. On je naglasio kako smatra neprihvatljivim da se pravosudne institucije koriste za, kako je naveo, medijske spektakle, umjesto da se procesi vode u skladu sa zakonom.
Zamjenik predsjedateljice Vijeća ministara BiH Staša Košarac nagovijestio je da bi mogao biti blokiran rad Vijeća ministara BiH, čime će se dodatno pojačati napetosti i polarizirati odnosi u BiH. Oporba u Republici Srpskoj koristi situaciju da kritizira Dodikovu vlast, tvrdeći da su optužbe dokaz korupcije unutar vladajućih struktura. S druge strane, Dodikovi saveznici smatraju da je ovo samo još jedan primjer pritiska na srpske dužnosnike i njihovo uklanjanje iz političkog života BiH. Istražitelji Tužiteljstva BiH, međutim, fokusiraju se na navodne nezakonite radnje vezane uz poslovanje JP Putevi RS.
Među osumnjičenima je i Mladen Lučić, brat bivšeg ministra za ljudska prava i izbjeglice Miloša Lučića, koji je ranije bio u središtu optužbi za zloupotrebu službenog položaja. Njegova uloga u ovom slučaju dodatno komplicira političku situaciju, dok su medijska izvješća o njegovim poslovnim vezama izazvala veliku pozornost. Lučićev slučaj, osim optužbi za korupciju, obuhvaća i više incidenata iz njegove prošlosti koji su doprinijeli njegovu kontroverznom imidžu. Optužbe za prijetnje, sudjelovanje u fizičkim sukobima i sporovi sa sugrađanima dodatno kompliciraju njegov položaj u ovoj istrazi. Njegova poslovna aktivnost, uključujući vlasništvo nad tvrtkom "Legend" i resortom "Snježna dolina" na Jahorini, također je predmet interesa istražnih tijela.
Nove nestabilnosti
Uhićenje aktualnog ministra sigurnosti BiH Nenada Nešića, koji je također lider Demokratskog narodnog saveza, izazvalo je osude iz njegove političke stranke. Demokratski narodni savez je, naime, optužbe ocijenio kao pokušaj diskreditacije stranke i ministra, dok su predstavnici drugih političkih opcija u Federaciji BiH pozdravili akciju kao nužan korak k obračunu s korupcijom. Međutim, postavlja se pitanje hoće li ovaj slučaj zaista donijeti pravosudnu pravdu ili će služiti kao još jedan primjer političkih podjela i optužbi za instrumentalizaciju pravosuđa.
Sve oči sada su uprte u daljnji tijek istrage i postupanja Tužiteljstva BiH. Ovaj događaj dolazi samo dva dana nakon što su vladajuće srpske stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a DNS je sastavni dio, usvojile zaključke kojima se narušava stabilnost državnih vlasti i ugrožavaju europske integracije Bosne i Hercegovine. Ova upozorenja osudilo je pet najutjecajnijih stranih veleposlanstava u zemlji. Kako god, vjeruje se da će se rezultati ovih akcija i istraga koristiti kao poligon za političke obračune uoči predstojećih izbora. Jedno je sigurno – ovaj slučaj samo je pojačao ionako duboke političke razlike u BiH, dodatno polarizirajući javnost i podižući pitanje nepristranosti pravosudnih institucija u zemlji.
Ova akcija je i svojevrsna poruka čelniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, protiv kojega se pred Sudom BiH vodi sudski postupak za negiranje odluka visokog međunarodnog predstavnika.
Dnevnik.ba