Poslovno carstvo Ahmetova raspalo se uslijed osmogodišnjeg sukoba na istoku Ukrajine, ali je uvjeren da će "hrabri ukrajinski borci" obraniti grad na Azovskom moru koji je sravnjen u bombardiranju.
"Mariupolj je globalna tragedija i globalni primjer herojstva. Za mene je Mariupolj bio i uvijek će biti ukrajinski grad", rekao je Ahmetov u pisanim odgovorima agenciji Reuters.
"Ambicija mi je vratiti se u ukrajinski Mariupolj i započeti s novim proizvodnim planom kako bi čelik iz Mariupolja ponovo konkurirao na globalnom tržištu kao i prije", dodao je.
Njegove dvije kompanije, čeličana Metinvest i financijsko-industrijska grupacija SCM, trenutno podmiruju dugove, a kompanija za proizvodnju struje DTEK "optimizirala je otplatu dugova" u dogovoru s kreditorima.
Metinvest je u petak priopćio da nikada neće raditi pod ruskom okupacijom te da je opsada grada zaustavila više od trećine metalurškog proizvodnog kapaciteta Ukrajine.
Ahmetov je pohvalio "strast i profesionalizam" predsjednika Volodimira Zelenskog tijekom rata te se čini da su međusobni odnosi izglađeni.
Zelenski je prošle godine kazao da su sudionici zavjere za svrgavanje njegove vlade htjeli u svoje djelovanje uključiti i oligarhe, a Ahmetov je to tada odmah odbacio kao "apsolutnu laž".
"Rat nije vrijeme da budemo u zavadi, obnovit ćemo cijelu Ukrajinu", rekao je Ahmetov i dodao da se u zemlju vratio 23. veljače i od tada stalno u njoj boravi.
Nije rekao gdje je prije toga bio, no zna se da je u Mariupolju bio 16. veljače, na dan kada su zapadne obavještajne službe očekivale početak invazije.
Prema Forbesu, Ahmetovo bogatstvo je 2013. iznosilo 15,4 milijarde američkih dolara, a trenutno je "težak" 3,9 milijardi dolara.
Kijev tvrdi da je šteta uzrokovana ratom dosegla bilijun američkih dolara, a Ahmetov smatra da će Ukrajini svakako biti potreban međunarodni program obnove bez presedana, svojevrsni Marshallov plan za Ukrajinu.
Dnevnik.ba