StoryEditor
višegodišnji problem

Na ovom graničnom prijelazu redovno su kilometarske kolone i najduže se čeka

Piše desk  /  15.06.2022., 07:41h

- Ovaj problem nije u nadležnosti Općinskog vijeća, ali Vijeće i rukovodstvo Općine, u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi, imaju puno pravo organe vlasti na razini države upoznati s ovim problemom i tražiti da poduzmu korake na rješavanju.

Na međunarodnom GP Maljevac nedaleko od Velike Kladuše, sjeverozapadnoj kapiji BiH, već 27 poslijeratnih godina satima se u kilometarskim kolonama čeka na prelazak državne granice s RH, piše Večernji list BiH.

I do osam sati u oba smjera, posebno u dane vikenda i za praznike, a tri do pet sati pri ulasku u BiH, požalili su se građani Velike Kladuše i Cazina koji žive i rade u zemljama EU-a i koriste isključivo ovaj granični prijelaz.

Gužve su posebno zamjetne posljednjih osam godina otkako je RH postala članicom EU-a jer je na GP-u Maljevac prelazak državne granice otežan zbog pojačanih kontrola, a susjedna država postala prvi filter prema EU. To je sasvim razumljivo, ali nije razumljivo da se ništa ne poduzima na promjeni organizacije prelaska granice u kritičnim danima vikenda, praznika i ljetnih odmora kada se redovito formiraju kilometarske kolone i na prelazak granice čeka od tri do pet sati. Zbog ovako duga čekanja na prelazak granice na GP-u Maljevac, bh. građani u dijaspori proživljavaju pravo mučenje i sve više odustaju od dolaska kući u Krajinu.

Ovaj problem prepoznao je Rifat Dolić, vijećnik OV-a Velike Kladuše i uputio inicijativu za žurnu izradu informacije i uvrštavanju na dnevni red ove točke na prvoj sljedećoj sjednici. Inicijativa je odmah naišla na podršku i razumijevanje onih kojima je naslovljena i upućena te je s prijedlozima i zaključcima OV-a upućena Vijeću ministara BiH.

- Ovaj problem nije u nadležnosti Općinskog vijeća, ali Vijeće i rukovodstvo Općine, u skladu sa Zakonom o lokalnoj samoupravi, imaju puno pravo organe vlasti na razini države upoznati s ovim problemom i tražiti da poduzmu korake na rješavanju.

Dolić je odgovorne podsjetio da je i prije 15-ak godina, sa zastupnicima iz Velike Kladuše na višim razinama i s tadašnjim čelništvom Općine, ovo pitanje pokretao u Parlamentu BiH.

- Tim povodom organizirani su sastanci s predstavnicima Vlada RH i BiH te s predstavnicima državnih povjerenstava za granicu i granične prijelaze BiH i RH.

- O ovom pitanju osobno sam s još dva zastupnika iz Unsko-sanske županije bio i na razgovorima u Zagrebu. Rezultat je bila odluka dviju država o rasterećenju GP-a Maljevac, tako da se bolje i brže organiziraju granične kontrole te da se otvore novi malogranični prelazi Plazikur - Drmaljevo i Obljaj - Bosanska Bojna. Nakon toga je protok granice popravljen i ubrzan, a RH je sa svoje strane granice izgradila cjelokupnu infrastrukturu za malogranični prijelaz Plazikur i djelomice infrastrukturu na malograničnom prijelazu Obljaj - dodaje Dolić.

- Nažalost, BiH ni nakon 15 godina nije uradila apsolutno ništa od onoga što je dogovoreno. Velika Kladuša mora vršiti pritisak na Vijeće ministara i Ministarstvo vanjskih poslova BiH da se angažiraju na rješavanju ovoga pitanja jer je očito da opstrukcije za to prvo dolaze iz Sarajeva - kaže Dolić.

- Vijeće i općinski organi trebaju formulirati zaključke i zahtjeve prema Vijeću ministara i javno vršiti pritisak da se ovo pitanje bar značajno unaprijedi jer stanje kakvo je danas na GP- u Maljevac prelazi granicu održivosti i strpljenja - ističe Dolić.

Dnevnik.ba

05. studeni 2024 20:36