Milanović razgovarao s organizatorima i sudionicima konvoja koji je spasio opkoljene Hrvate Lašvanske doline
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović razgovarao je u četvrtak s organizatorima i sudionicima humanitarnog konvoja „Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrnu“ povodom obilježavanja 30. godišnjice te važne humanitarne akcije.
O organizaciji i značaju konvoja na sastanku u Uredu predsjednika RH govorili su prvi predsjednik akcije ''Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu'' Miro Jakovljević, zapovjednik konvoja Herman Vukušić, pomoćnik zapovjednika Ante Čičin Karlov, kao i sudionici konvoja Milka Granić Husić i Davorin Višnjić, ujedno i fotoreporter Večernjeg lista, priopćili su iz Ureda hrvatskog predsjednika.
Na sastanku su bili i izdavač knjige ''Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu'' Josip Jurčević te predsjednik karitativnog društva ''Kruh sv. Ante'' i gvardijan Franjevačkog samostana sv. Ilije u Zagrebu fra Marinko Baotić.
Prema riječima sudionika, u hrvatskoj javnosti se danas nedovoljno zna i govori o važnosti konvoja ''Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu'' koji je zapravo bio početak organizirane humanitarne pomoći i podrške Hrvatima u BiH.
''Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu'' bio je humanitarni konvoj koji je u prosincu 1993. godine donio spas za oko 70 tisuća Hrvata Lašvanske doline u Bosni i Hercegovini, a koji su tada živjeli u potpunom okruženju i blokadi.
Stanovništvu Lašvanske doline prijetila je glad, a najveći problem bio je nedostatak lijekova, opreme i medicinskog osoblja u bolnici u Novoj Biloj koja je ostala kao jedina bolnica za Hrvate na području općina Travnik, Novi Travnik, Vitez i Busovača.
Konvojem koji je krenuo 10. prosinca iz Zagreba i u kojemu je bilo 99 šlepera, u bolnicu u Novoj Biloj dopremljeni su lijekovi, medicinska oprema, hrana i brojne druge potrepštine. S konvojem je došlo i medicinsko osoblje koje je pomoglo liječnicima u Novoj biloj u skrbi za ranjene i bolesne, a konvoj su pratili i humanitarci, franjevci, javne osobe, novinari. Dolaskom konvoja „Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu“ probijena je blokada, a javnost je dobila informacije o stradanju i teškom položaju Hrvata Lašvanske doline.
Konvoj su predvodili dr. Slobodan Lang i Herman Vukušić, organiziran je pod pokroviteljstvom tadašnjeg hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, u njemu je sudjelovalo 143 ljudi, a put do Nove Bile trajao je 14 dana.
Osim što je probio potpunu osmomjesečnu blokadu Hrvata u Lašvanskoj dolini i donio im spas u hrani i lijekovima, humanitarni konvoj “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu” ohrabrio je Hrvate u Srednjoj Bosni i vratio im vjeru da nisu sami, navodi se u priopćenju Ureda hrvatskog predsjednika.
Dnevnik.ba