Milanović o južnoj plinskoj interkonekciji: Hrvatska ne smije šutke promatrati političko nasilje birokrata i sarajevskih unitarista nad Hrvatima
Predsjednik Republike Hrvatske, Zoran Milanović, izrazio je svoje nezadovoljstvo usvajanjem zakona o povezivanju plinskih mreža Hrvatske i Bosne i Hercegovine u parlamentu Federacije BiH. U statusu objavljenom na društvenim mrežama, Milanović je kritizirao proces donošenja zakona, navodeći da je došlo do nametanja rješenja protiv volje i interesa Hrvata u BiH.
Milanović je posebno istaknuo da je zakon usvojen bez podrške legitimnih političkih predstavnika hrvatskog naroda, a pod političkim pritiskom, posebice od strane američkog veleposlanika u BiH MIchaela Murphya.
"Nametanje odluka i zakona po tuđoj volji i za tuđe interese ne pomaže pretvaranju BiH u funkcionalnu državu nego ponižava i sustavno rastače BiH kao državu," napisao je predsjednik Milanović.
On je naglasio kako su Hrvati u BiH, jedan od tri konstitutivna naroda, ponovno poniženi i da im se uskraćuju prava na sličan način kao i prije.
"Sve dok će strani birokrati pisati i nametati zakone BiH i upravljati državom kao svojom privatnom gubernijom, stvarni interesi konstitutivnih naroda, posebno Hrvata, bit će gaženi," rekao je Milanović.
Predsjednik je podržao zahtjev Hrvata u BiH da imaju pravo na upravljanje plinovodom koji prolazi kroz hrvatske krajeve u BiH, ističući da je to legitiman i razumljiv interes.
"Hrvati tamo žive i rade i ostat će živjeti i raditi. Ali, zašto je privremenim biokratima, koji dolaze i odlaze iz BiH, važno da Hrvatima otmu pravo upravljanja vlastitim resursima, e to nije ni razumljivo, ni legitimno," dodao je.
Milanović je potvrdio da projekt povezivanja plinskih mreža Hrvatske i BiH smatra korisnim za sve, ali je istaknuo da Hrvatska ne smije šutke promatrati "političko nasilje birokrata i sarajevskih unitarista nad Hrvatima u BiH."
"Kao hrvatski predsjednik u potpunosti podržavam projekt povezivanja plinskih mreža Hrvatske i BiH. Projekt je u interesu BiH, u interesu Hrvata u BiH, ali to je i hrvatski državni interes," poručio je Milanović. On je od hrvatske vlade zatražio da iskoristi sve političke mogućnosti kako bi se kroz ovaj projekt zaštitili interesi Hrvata u BiH, naglasivši da je potrebno postaviti se državnički, a ne poslušnički.
Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji, koji je na dnevnom redu bio već nekoliko godina, predviđa izgradnju plinovoda koji bi povezao Hrvatsku i BiH, omogućujući BiH pristup plinu iz hrvatskog LNG terminala na otoku Krk. Ovaj projekt je ključan za energetsku sigurnost BiH, smanjujući ovisnost o ruskom plinu, ali je postao izvor političkih sukoba zbog raspodjele upravljanja nad plinovodom na teritoriji BiH. Hrvatske političke stranke u FBiH, posebno HDZ BiH, zauzele su stav da upravljanje plinovodom treba biti decentralizirano, s posebnim naglaskom na hrvatsku zastupljenost, dok je centralizirani model podržan od bošnjačko-unitarističke većine u parlamentu.
Dnevnik.ba