Prijetnje Ivanu Stojanoviću
spor oko cijene

Malinarima prijete zbog najavljenih prosvjeda: "Gađat ću te čim stignem"

/

"Kunem ti se u sestričinu da ću kad te vidim u gradu gađati čim stignem", stoji, pored ostalog, u poruci koju je Stojanović dobio i koju je u utorak prijavio policiji

Proizvođači malina suočavaju se s nizom prijetnji i pokušaja razdora nakon što su objavili da će organizirati prosvjede diljem BiH ako otkupna cijena ne bude identična onoj u susjedstvu. Policiji je jučer izjavu dao predsjednik Upravnog odbora udruge Vilamet Ivan Stojanović kojem je prijeteća poruka upućena s lažnog Facebook profila.

"Kunem ti se u sestričinu da ću kad te vidim u gradu gađati čim stignem", stoji, pored ostalog, u poruci koju je Stojanović dobio, a u istoj je navedeno i kako je "realna cijena 6,5 KM", prenosi agroklub.ba.

On kaže kako ovo nije jedina poruka koju je dobio, ali napominje i da za većinu, iako su s lažnih profila, zna tko stoji iza njih. No prijetnje nisu zastrašile ni njega ni ostale proizvođače.

"Ostajem i dalje pri tome da smo spremni izaći na prosvjede ako ne bude ona cijena koju mi očekujemo i o kojoj se trebamo dogovoriti. Oni mene ne mogu uplašiti, samo su dobili kontraučinak. Sad sam došao iz grada, podršku su mi dali svi koje sam sreo na ulici, čak i oni koji nemaju malinu", kazao je za Agroklub dodavši da su mu iz bratunačke policije kazali kako će se potruditi da pronađu osobu koja je uputila spornu poruku.

U utorak je održana telefonska sjednica Upravnog odbora ove udruge. Kako su i najavili, dogovorili su da će uputiti dopis otkupljivačima, hladnjačama i općini Bratunac da se organizira sastanak na kojem će razmatrati otkupnu cijenu. Proizvođači napominju da ona mora biti jednaka kao u Srbiji jer je ista sorta, ista kvaliteta i isto izvozno tržište. Posjetimo, sav rod ljetne sorte maline je već predan hladnjačama.

"Oni izgleda nemaju novac za isplatu, jasno je svima da izvoz sad ne ide, ali neka se zaduže kao i mi kada smo sadili i đubrili. Po svemu sudeći, oni hoće to po nižoj cijeni kupiti i odmah preko Drine zamrznuto u paketima prodati i uzeti po nekoliko milijuna", ističe Stojanović.

Poručuje i kako ne bi volio da se politika umiješa u ovu proizvodnju, no kako sve ukazuje na to da već jest. Drugi malinari, navodi, dobivaju poruke kako je "vrh udruge uzeo novac da prijeti prosvjedima" i kako je u pozadini politika, a ne cijena maline za koju se nastoje izboriti.

"Ja nisam ni u jednoj stranci, mene to ne zanima. Politika nema ništa s tim ako oni hoće platiti malinu 6,50 ili sedam maraka, a u Srbiji je 10 KM. Ovdje je u pitanju biznis i opstanak proizvodnje. Ako nema pregovora i dogovora, mi nemamo drugog izbora nego izaći na prosvjede", zaključuje.

Podsjetimo, proizvođači malina s područja općina Bratunac, Srebrenica i Milići, u dogovoru s kolegama iz drugih gradova BiH, prošlog tjedna najavili da će izaći na ulice i blokirati granične prijelaze ako se ne postigne dogovor o cijeni maline.

Dnevnik.ba

Najčitanije