Krenula nastava ali nema napretka u pregovorima Vlade HNŽ-a i sindikata prosvjetnih radnika
Vlada Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) i Sindikati županijskih prosvjetnih radnika održali su u utorak sastanak na kojemu, ponovno, nije došlo do dogovora. Prema riječima članova sindikata, Vlada traži da se razgovara o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora, dok sindikati na to ne žele (još) pristati jer smatraju da se neke stvari trebaju riješiti prije.
Kako su sindikalisti novinarima kazali po završetku sastanka, Vlada inzistira da se razgovara o izmjenama i dopunama Kolektivnog ugovora, dok sindikati na to još ne žele pristati jer smatraju da se neke stvari trebaju riješiti prije.
Predsjednica Kantonalnog odbora sindikata za srednje i visoko obrazovanje HNŽ-a Edina Čomić izjavila je kako na današnjem sastanku nije došlo ni do nikakvog kvalitetnijeg pomaka.
- Članovi Vlade su mišljenja da mi moramo otvoriti pregovore o Kolektivnom ugovoru, gdje bi mi morali podnijeti prijedlog izmjena i dopuna. Smatramo da se o koeficijentima može razgovarati i mimo toga, jer nisu sastavni dio Kolektivnog ugovora i tu se nismo usuglasili. Naš stav je da se povećaju koeficijenti koji nisu dio ugovora i da trebamo prvo to dogovoriti, a onda razgovarati o Kolektivnom ugovoru i stavkama kao što su sistematski pregledi, napredovanja i slično, dok Vlada smatra da to treba ići paralelno - kazala je Čomić, dodavši kako će sindikati tražiti pravno tumačenje u vezi s ovim pitanjem.
Kako je navela, želja sindikata je dogovor, a ne nastavak štrajka.
- Prioritet je da se nešto dogovori, a ne da uđemo u situaciju da sud ukine privremenu mjeru i da mi opet idemo u štrajk. Tvrdimo da je štrajk zakonit, ali ne želimo ga opet započinjati, već se želimo dogovoriti kako bi ušli zadovoljni u učionice - poručila je Čomić.
Predsjednik Sindikata učitelja HNŽ-a Goran Miličević još jednom je optužio Vladu HNŽ-a za „kupovanje vremena“.
- Mi ćemo nešto tražiti, a oni se neće složiti, tako će prolaziti dani i mjeseci i mi u tome vidimo neku pravnu zavrzlamu, u koju bi mogli upast. Proveli smo 20 radnih dana u štrajku, nismo ništa dobili i naravno da smo nezadovoljni. Ne znamo gdje ovo vodi. Vlada traži da krenemo razgovarati o Kolektivnom ugovoru, a ne znamo koliko je to za nas dobro u ovom trenutku – smatra Miličević.
Predsjednik Kantonalnog odbora Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH (SSOOiO FBiH) Edin Sarajlić naveo je kako sindikati imaju nepovjerenje u izmjene Kolektivnog ugovora.
- Imali smo situacije da nam se prigovara na postojeći Kolektivni ugovor, ali to su specifičnosti koje moraju biti da bi mogao normalno funkcionirati sustav obrazovanja. Već se priča o tome kako nam trebaju ukinuti neke pogodnosti, to nema logike. Stalno govorimo kako je obrazovanje odavno urušeno, ne krivicom radnika. Doći ćemo u situaciju da nitko neće htjeti raditi u školi, ostat ćemo bez kvalitetnog kadra, uništit ćemo obrazovanje i našu djecu - upozorio je Sarajlić.
Predstavnici Vlade HNŽ-a nisu nakon sastanka izlazili pred novinare već su se oglasili kratkim priopćenjem za javnost u kojem su naveli da se na današnjem sastanku razgovaralo „o trenutačnoj situaciji i načinu uspostavljanja pravnoga okvira za sljedeće korake“ te da je od sindikata zatraženo „žurno dostavljanje službene inicijative za izmjene i dopune kolektivnih ugovora s ciljem otpočinjanja procesa pregovaranja kako bi se kroz taj proces riješila i sva druga otvorena pitanja u prosvjeti“.
Većina prosvjetnih djelatnika u HNŽ-u stupila je u generalni štrajk 26. studenoga 2024. godine, zahtijevajući, među ostalim, povećanje plaća od 15 posto.
Štrajk je prekinut odlukom Općinskog suda u Mostaru od 26. prosinca, koji je presudio da nastavak štrajka ugrožava prava djeca na obrazovanje.
Dnevnik.ba