

Peskov i Putin
Kremlj o Europi: "U teškom su položaju - u gradu je novi šerif!"
Američki pregovarači nastavljaju razgovore u Rijadu sa svojim ukrajinskim kolegama i odvojeno s Rusima. Cilj Washingtona je postići trenutni prekid vatre u Ukrajini, nakon čega slijedi sveobuhvatni mirovni sporazum. "Osjećam da Putin želi mir", rekao je osobni izaslanik Trumpa, Steve Witkoff, dodajući: "Mislim da ćete u Saudijskoj Arabiji u ponedjeljak vidjeti stvarni napredak."
Ipak, Dmitrij Peskov, glasnogovornik Kremlja, umanjio je očekivanja. "Tek smo na početku ovog puta", rekao je ruskoj državnoj TV.
Kijev je u subotu navečer pretrpio jedan od najtežih napada ruskih bespilotnih letjelica, pri čemu su poginule tri osobe, uključujući petogodišnju djevojčicu. "Moramo pritisnuti Putina da izda stvarnu naredbu za zaustavljanje udara", rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u večernjem obraćanju u nedjelju. "Onaj tko je donio ovaj rat mora ga i odnijeti", kazao je.
U međuvremenu se čini da se Kremlju ne žuri potpisati prekid vatre, a Vladimir Putin je dodao brojne "nijanse" ili preduvjete prije nego što pristane na 30-dnevni prekid vatre koji je predložio Washington, a s kojim se Kijev složio. U Rijadu su američko-ukrajinski pregovori započeli ubrzo nakon što je pala noć u nedjelju, iza zatvorenih vrata u jednom od brojnih luksuznih objekata Saudijske Arabije, s ukrajinskim izaslanstvom na čelu s ministrom obrane te zemlje Rustemom Umerovim. To su, rekao je, bile "tehničke" rasprave, usredotočene na to kako najbolje zaštititi energetske objekte i kritičnu infrastrukturu. Nakon sastanka, Umerov je opisao razgovore kao "produktivne" u objavi na X i rekao da rade na tome da cilj Zelenskog da osigura "pravedan i trajan mir" postane stvarnost, piše BBC.
Raspravlja se i o pomorskim putevima u Crnom moru, a Rusija navodno želi oživjeti dogovor koji je Ukrajini omogućio izvoz žita iz svojih luka bez napada, u zamjenu za ukidanje sankcija. Obje strane, Rusija i Ukrajina, izvršile su goleme destruktivne napade na međusobnu infrastrukturu.
Moskva je pokušala baciti ukrajinsko stanovništvo u hladnoću i tamu ciljajući na proizvodnju električne energije, dok je Kijev postao sve uspješniji u svojim dugometnim napadima dronovima koji su pogodili ruska naftna postrojenja ključna za njegove ratne napore. Trump želi brzi završetak ovog rata, najgoreg u Europi od 1945. i rata koji je doveo do kombiniranih žrtava na obje strane od stotina tisuća ubijenih, zarobljenih, ranjenih ili nestalih muškaraca.
Peskov poslao upozorenje Macronu
Izjave francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o potencijalnom raspoređivanju francuskog nuklearnog oružja za obranu od Rusije izuzetno su opasne, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov u intervjuu s novinarom VGTRK Pavelom Zarubinom.
"Stalno slušamo izjave gospodina Macrona o nuklearnom kišobranu za Europu. To zvuči vrlo, vrlo opasno", rekao je glasnogovornik Kremlja. Napomenuo je da su Europljani trenutno u teškoj poziciji jer je "u gradu novi šerif", misleći na američkog predsjednika Donalda Trumpa. "Novi šerif im kaže: dečki, ja ću učiniti sve, ali vi plaćajte. Hajdemo dići vaše troškove obrane na 5 posto, pa ćemo onda razgovarati. Dakle, oni moraju izaći iz svoje zone komfora, ali iz nekog razloga to rade na vrlo agresivan, militaristički način", objasnio je Peskov.
Američki čelnik više je puta naglašavao potrebu da članice NATO-a povećaju svoje izdatke za obranu na 5% svog BDP-a, tvrdeći da je SAD prethodno pokrio značajan dio troškova, što je on ocijenio nepravednim. Macron je početkom ožujka u obraćanju francuskom narodu najavio da će pokrenuti razgovore sa saveznicima o stavljanju europskih zemalja pod zaštitu francuskog nuklearnog odvraćanja. Rusiju je opisao kao prijetnju i Francuskoj i EU u cjelini, koristeći to kao opravdanje za povećanje vojne potrošnje i širenje prisutnosti francuskog nuklearnog oružja u EU.
Dnevnik.ba