Kako javlja Kosovo online, situacija je za sada mirna, a patrole Kfora, Euleksa i karabinjera su stacionirane u neposrednoj blizini zgrade.
Službenici Kancelarije za Kosovo, Direkcije Fonda za mirovinsko i invalidsko osiguranje, Kosovsko-mitrovačkog upravnog okruga i Centra za socijalni rad Vučitrn u naselju Bošnjačka mahala, ne namjeravaju da napuste kancelarije u kojima rade već više od 10 godina.
U ove četiri službe zaposleno je 40 ljudi koji pružaju usluge za nekoliko desetina tisuća korisnika u srpskim sredinama na sjeveru, ali i na jugu.
Direktor Kancelarije za Kosovo Petar Petković izjavio je ranije povodom ultimatuma o iseljenju da takvim potezima kosovski premijer Albin Kurti želi da ugrozi egzistenciju Srba, njihovo pravo na rad i ostvarivanje pomoći.
Pored uskraćivanja prava da korisnicima pružaju usluge, brine i činjenica da zahtjev za iseljenje srpskih institucija dolazi u vrijeme kada se očekuje deesakalacija situacije na sjeveru.
Američko veleposlanstvo u Prištini priopćilo je da odluka lokalnih vlasti u Sjevernoj Mitrovici da srpske institucije napuste zgradu u Bošnjačkoj mahali, nije donijeta u koordinaciji s međunarodnom zajednicom, niti je u skladu s njezinim zahtjevima da se ne poduzimaju radnje koje bi mogle da eskaliraju situaciju, a u sličnom tonu na najnovije akcije albanskog gradonačelnika u Sjevernoj Mitrovici reagirali su i drugi predstavnici međunarodne zajednice.
Dnevnik.ba