Košarac, čiji je zahtjev da se na današnjoj sjednici Vijeća ministara definira zaključak o ovoj presudi odbijen, istakao je da predstavnici Republike Srpske neće odustati od toga da svaki put kandidira ovo pitanje u institucijama BiH, s obzirom na to da je, kako je rekao, vidljivo da i dalje postoje napori da se modelira neka vrsta građanske BiH mimo Ustava BiH i Dejtonskog sporazuma, Srna.
- Dejtonski sporazum je vrlo jasno definirao da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Na ovaj način kroz provođenje određenih opcija građanske orijentacije bi se uveo unitarni izborni proces da predstavnici jednog naroda biraju predstavnike drugih naroda - rekao je Košarac novinarima u Sarajevu.
On je podsjetio da je takva praksa bila u nekoliko izbornih procesa u mandatu izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH, te naglasio da predstavnici Republike Srpske neće dozvoliti Bošnjacima koji žive u FBiH da biraju srpskog člana Predsjedništva BiH.
- Republika Srpska je zasebna izborna jedinica i na temelju Ustava BiH vrlo jasno je definirano kakva je BiH, tko je čini i naglašena je konstitutivnost naroda - naglasio je Košarac, koji je i zamjenik predsjedavateljice Vijeća ministara.
Prema njegovim riječima, ova presuda Europskog suda za ljudska prava je dio kampanje i aktivnosti usmjerenih protiv Republike Srpske, kao i neosnovani tužiteljski postupci protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika i njenih institucija kroz pitanje imovine i odluke Ustavnog suda koje su po pravilu protiv Srpske i koje su sačinjene u dogovoru s nekim veleposlanicima u BiH.
Košarac je naveo i da je pored ovakve presude značajno i važno nastaviti sa svim aktivnostima na europskom putu BiH i ispunjavanju 14 prioriteta.
Dnevnik.ba