Elmedin Konaković
ministar vp bih

Konaković: "Ulazak u NATO i stabilnost u regiji su prioritet vanjske politike BiH"

/

Ulazak u NATO, ali i stabilnost u regiji su prioriteti vanjske politike Bosne i Hercegovine, rekao je u intervjuu za bugarsku novinsku agenciju BTA ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković pred sutrašnji službeni posjet Bugarskoj.

- Bosna i Hercegovina ima jasne prioritete u svojoj vanjskoj politici, prije svega u pogledu pridruživanja Europskoj uniji, uz fokus na NATO integracije. Zbog specifičnosti Balkana, stabilnost regiije smo identficirali kao jedan od ključnih procesa i nadamo se da ćemo i u ovoj oblasti napraviti neke pomake - rekao je Konaković.

Glavna prepreka

Prema Konakovićevim riječima, glavna prepreka u procesu integracije BiH u NATO je to što politički predstavnici entiteta RS ne podržavaju članstvo zemlje u alijansi.

BTA podsjeća da su dva entiteta u Bosni i Hercegovini također povezani kroz institucije na državnom nivou, uključujući pravosuđe, vojsku, sigurnosne službe i poreznu upravu, ali istovremeno imaju svoje vlade, parlamente i policijske snage. Lideri RS smatraju da Bosna i Hercegovina treba da ostane vojno neutralna i protiv su članstva zemlje u alijansi.

Upravo je to najveći problem, dodao je Konaković, posebno u pogledu brzine pristupanja zemlje NATO-u, napominjući da su prethodne vlasti odlučile da Bosna i Hercegovina sa "integracije u NATO" pređe u polje "suradnje s NATO-om".

Teško odrediti rokove

Bosanskohercegovački ministar vanjskih poslova je istakao da je u ovom trenutku teško odrediti precizne rokove kada bi zemlja mogla ući u NATO i EU.

Konaković je ocijenio veoma korektnom političku suradnju Bugarske i Bosne i Hercegovine, sa otvorenim opcijama za produbljivanje te suradnje u oblasti privrede, turizma, trgovine, kulture i sporta.

Dodao je da bi Bosna i Hercegovina mogla imati koristi od bugarskog iskustva u pristupanju EU, jer su dvije zemlje geografski bliske i imaju blisko naslijeđe i sličnosti vezane za prošlost.

Dnevnik.ba

Najčitanije