Konaković je to izjavio danas, komentirajući još jednu Dodikovu prijetnju da će proglasiti nezavisnost entiteta RS ako visoki predstavnik Christian Schmidt nametne zakon o državnoj imovini.
- Kakav je to ambijent ili budućnost nekog entiteta koji bi pokušao potražiti neovisnost i koje bi to zemlje priznale RS - izjavio je Konaković.
Smatra da Dodik time odvodi RS u potpunu izolaciju i to nakon što je Europska unija konačno otvorila vrata BiH.
- Ako bude izabrao put konflikta, upozoravam da neće biti dobro ni njemu, ni onima koji to slijede - upozorio je šef bh. diplomacije.
Konaković je stava da se dosad pokazalo da kompromisi imaju efekte i da su donijeli rezultate. Smatra da je protekla godina bila teška, ali vrlo uspješna te da će naredna biti još izazovnija.
Govoreći o izmjenama Izbornog zakona, kazao je da će struka uskoro privesti kraju stavove, nakon čega će to rješavati politika.
- Dogovorili smo se da krajem januara koalicijski partneri u Federaciji održe veliki skup, na kojem ćemo razgovarati o tim temama. Zanima nas implementacija presuda međunarodnih sudova, kako bi naše kolege imale mogućnost kandidature za Predsjedništvo u cijeloj BiH - istakao je.
Dodao je da je stranka Narod i Pravda ponudila elegantna rješenja, određivanje mjere etničkog i građanskog u boljem omjeru, jer danas dominira etničko.
Nakon što je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt zaprijetio da će nametnuti tehničke izmjene izbornog zakonodavstva radi zaštite integriteta izbornog procesa, ako ga parlamentarne strukture u BiH ne usvoje u kratkom roku, jučer je održan sastanak članova Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) Bosne i Hercegovine i predstavnika parlamentarnih stranaka.
Predstavnici Trojke i SDA podržavaju uvođenje novih tehnologija u izborni proces i predložene izmjene, dok HDZ tvrdi da je potrebna cjelokupna reforma Izbornog zakona koja će uz tehničke izmjene osigurati i izbor legitimnih hrvatskih predstavnika u vlasti.
Predstavnici stranaka iz Republike Srpske se također protive nametanju izmjena, jer smatraju da visoki predstavnik nelegitimno djeluje u BiH, zbog čega i ne poštuju njegove odluke.
Govoreći o stranim sucima u Ustavnom sudu BiH, Konaković je kazao da čeka dan kad će oni otići, ali da je to za sada nemoguće.
- Upravo je taj Ustavni sud pod stalnom paljbom onih koji traže da strani suci odu, što bi zapravo značilo samo izlazak iz sistema koji će da sruši Ustavni sud - kazao je Konaković te poručio da je to najvažnija institucija zaštite ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.
Dnevnik.ba