Naglasio je da upravo zato Rusija BiH svrstava u prijateljske zemlje, prenosi RTRS.
- Samo jedan primjer o tome je produžetak ugovora o snabdijevanju plinom s istim uvjetima - istakao je Kalabuhov obraćajući se na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske.
Kalabuhov smatra da decentralizirana BiH, predviđena Daytonskim mirovnim sporazumom, predstavlja oblik za miran suživot tri konstitutivna naroda, kao i ostalih naroda u BiH i da će svako vanjsko uplitanje i nametanje stavova, imati dalekosežne posljedice.
Kalabuhova je također naglasio da se legitimnim ne mogu smatrati akti usmjereni protiv zakonito izabranih političara i demokratski formiranih institucija u BiH i entitetima.
- Smatramo jednako pogubnim jednostrane sankcije pojedinih zapadnih zemalja protiv aktera koji vode nezavisnu političku liniju, tako i da je to pokušaj utjecaja na unutrnje političke procese - rekao je Kalabuhov.
Ruski veleposlanik istaknuo je da će svako vanjsko uplitanje, pogotovo nametanje rješenja suprotnih lokalnom mentalitetu i povijrsnoj stvarnosti, imati dalekosežne opasne posljedice.
- Nažalost, moramo konstatirati destruktivnu ulogu dijela međunarodne zajednice, koje je neodgovorno izabrao put podrivanja napretka u postkonfliktnim stabilizacionim nastojanjima - rekao je Kalabuhov.
Napominje i da je sebična želja da se implementira njihova politička volja u BiH, prvenstveno kroz nametljivu promociju euroatlantskih integracija, dovela Zapad do pogubnog kursa ka eroziji Daytonskog sporazuma.
- To se odražava u neuravnoteženim odnosima političkih subjekata u BiH. Već je došlo do toga da se težnja Republike Srpske da obrani svoj daytonski status u okviru BiH proglasi antidaytonskom - rekao je Kalabuhov.
Naveo je i da Rusija poštuje suvereno pravo BiH da realizira svoje vanjskopolitičke prioritete, ali smatra i da ima pravo naglasiti potencijalne probleme u slučaju hipotetičkog pristupanja BiH političkim i vojnim savezima koji provode agresivnu liniju prema Rusiji.
- Rusija je zainteresirana za jačanje obostrano korisne suradnje s BiH, za proširivanje veze s Bošnjacima i Hrvatima, i da u najvećoj mjeri iskoristimo raspoložive potencijale za ove svrhe - rekao je Kalabuhov.
On je istaknuo da je nesumnjivo da je Rusiji Srpska ključni ekonomski i trgovinski partner u BiH i da su ruski gospodartvenici zainteresirani za ostanak na njenom tržištu.
- Činjenica da je BiH odbila da se pridruži zapadnim ekonomskim sankcijama posljednjih godina omogućila je da se značajno povećava izvoz iz BiH poljoprivrednih proizvoda u Rusiju, te smo uvjereni da slične mogućnosti postoje i u ovom trenutku - rekao je Kalabuhov.
Njegovo obraćanje, rekao je, prvo je obraćanje ruskog veleposlanika u ovoj zakonodavnoj instituciji, te zahvalio za pruženu priliku.
- Narodna skupština jedan je od temelja Republike Srpske, gdje su donesene ključne odluke za dobrobit građana Srpske i njen uspješan razvoj - rekao je.
Dodaje i da se Rusija kao garant Daytonskog mirovnog sporazuma dosljedno zalaže za striktno poštovanje temeljnih principa ravnopravnosti tri konstitutivna naroda i dva entiteta, od kojih je sastavljena BiH.
- Uvjereni smo da decentralizirana arhitektura BiH predviđena Daytonskim sporazumom osigurava normalno funkcioniranje oba entiteta, da predstavlja oblik za miran i obostrano koristan suživot Bošnjaka, Srba i Hrvata, ali i ostalih naroda u BiH - rekao je Kalabuhov.
Ruski veleposlanik u BiH je rekao i da se mogu primijetiti duboki problemi u FBiH, gdje se potiču takve prakse kojima se krše prava Hrvata na legitimno predstavljanje u pojedinim organima vlasti.
- Rusija zalaže za što skorije ukidanje institucije visokog predstavnika u BiH, pogotovo što je u uvjetima ostavke posljednjeg visokog predstavnika Valentina Inzka i odsustva njegovog nasljednika funkcija ove strukture neshvatljiva - kaže Kalabuhov i dodaje da su kandidature svih visokih predstavnika bez izuzetka bile odobrene u Vijeću sigurnosti UN relevantnim rezolucijama ili, kao što je bio slučaj s Christian Schwarz-Schillingom razmjenom pisama između glavnog tajnika UN-a i predsjedavatelja Vijeća sigurnosti UN.
Na tome su,kako kaže, inzistirali upravo predstavnici zapadnih zemalja i zaključuje da Rusija cijeni principijelan stav rukovodstva Republike Srpske i srpskog član Predsjedništva BiH Milorada Dodika o ovom pitanju, koji se, kao je rekao, zalažu za striktno poštovanje normi međunarodnog prava.
Dnevnik.ba