Sebija Izetbegović
egzodus

Još četiri vrhunska liječnika napustila KCUS: "Tko se treba probuditi da se ovo zaustavi?"

/

Egzodus stručnjaka s Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu je nastavljen, samo u ovom tjednu četiri vrhunska liječnika su napustila ovu zdravstvenu ustanovu.

Iz KCUS-a su otišli dr. Majla Ćibo,  interventni kardiolog, dr. Aida Vehabović, radiolog, dr. Nedžad Rustempašić, kirurg, te dr. Lina Rajan Duranović, vrhunski pulmolog.

Prema informacijama Avaza, KCUS u ovom trenutku nema interventnog kardiologa.

Dr. Muhamed Spužić, šef Odjela za invazivnu kardiologiju Klinike za bolesti srca, krvnih žila i reumatizam, prošlog mjeseca je otišao u mirovinu, a na duljem bolovanju je interventni kardiolog dr. Mesud Jamaković, i upitno je hoće li se uopće vratiti na KCUS.

Avaz je kontaktirao ministra zdravstva ŽS Harisa Vranića koji je rekao da je o ovim odlascima obaviješten putem medija i da mu se nitko s KCUS-a nije obratio.

- Jutros smo u osam sati poslali hitan dopis KCUS-u i još nismo dobili odgovor. Ovo može imati direktni utjecaj na hitno medicinsko zbrinjavanje pacijenata. U pitanje je tzv. zlatni sat. KCUS praktično više ne može osigurati hitnu kateterizaciju. Poslao sam im hitni dopis da odgovore može li se nastaviti 24-satni proces rada i 24-satno hitno zbrinjavanje svih hitnih pacijenata i za osiguranike iz Županije Sarajevo, ali i Bosansko-podrinjske i Tuzlanske županije, jer oni nemaju Kardiovaskularnu kirurgiju. Smatram da je to nemoguće s brojem preostalih ljudi, ali i da se ne ugrozi njihov rad jer praktično svaku treću noć bi morali biti dežurni – naveo je Vranić.

Postavio je pitanje i kako u Klinici za kardiovaskularnu kirurgiju može biti dežurni internist.

- Imamo apsurdnu situaciju jer što ako dođe hitno neki pacijent s, naprimjer, ubodima od noža. Taj dežurni internist mora zvati kirurga da dođe od kuće, ali i ekipu medicinskih sestara. To znači da je ugrožen život tog pacijenta i da on odmah ne može dobiti punu medicinsku pomoć – istaknuo je Vranić.

Dodao je da nema racionalno objašnjenje za tolik odljev stručnjaka s KCUS-a.

- Molio sam direktoricu Sebiju Izetbegović da to zaustavi, da ne odlaze više stručnjaci, jer će praktično biti nemoguće funkcioniranje KCUS-a. Da ne govorim koliko ja zahtjeva dobijem od osoblja s KCUS-a da se prebace u neke druge ustanove. No, ja to ne odobravam. Ne odobravam takve zahtjeve jer bi to značilo kraj za KCUS. Tko se treba probuditi, ne govorim iz ŽS, nego iz Federacije BiH, da se ovo zaustavi jer trpe pacijenti koji plaćaju zdravstveno osiguranje – kazao je Vranić.

Kako je rekao, Upravni odbor Zavoda za zdravstveno osiguranje ŽS je jučer zasjedao i napravio financijski plan koji će ići na usvajanje u Skupštinu ŽS. No, ono što je novina u novim ugovorima je da će svih 14 javnih zdravstvenih ustanova u ŽS morati opravdavati svoje troškove i podnositi račune za utrošena sredstva.

- Imamo primjer Zavoda za transfuziologiju i Zavoda za liječenje radnika u prometu koje 100 posto financira Županija, a Fadil Novalić i njegova Vlada FBiH imenuju upravne, nadzorne odbore i direktora. I onda oni raspišu neke natječaje za prijeme radnika, a da mi o tome nismo obaviješteni. To se mora promijeniti. Županija ih financira, Vlada bira direktore i upravne odbore. Mi to više nećemo raditi, ne o trošku naših zdravstvenih osiguranika. Ili će to početi birati Županija ili neka ih onda Vlada FBiH financira u punom opsegu – zaključio je Vranić.

Dnevnik.ba

Najčitanije