Pomoć će biti realizirana putem online digitalne aplikacije ePorodilja, što znači da majke aplikantice neće morati da prilažu nikakve ‘papire‘ niti da čekaju u redovima na šalterima. Jedino moraju imati e-mail adresu jer će im komunikacijom na taj način biti dostavljene obavijesti o ishodu njihovih aplikacija.
Pomoć će dobiti za svako novorođeno dijete u 2024. godini, bilo da rode jednog potomka, blizance ili trojke, pa i ako porođaj završi mrtvorođenim djetetom. Mogu ali i ne moraju aplicirati u mjesecu u kojem su rodile, mogu to učiniti sve do kraja 2024. neovisno kada je bio porođaj. Isplate će biti oko desetog dana u mjesecu.
Na tiskovnoj konferenciji povodom današnjeg otvaranja digitalne aplikacije ePorodilja, federalni premijer Nermin Nikšić je pohvalio učinak resornog ministarstva čije su aktivnosti primjetne i intenzivne u posljednje vrijeme, kako je naveo, kao i resornog ministra Adnana Delića.
Nikšić ističe da je Vlada FBiH opredijeljena za brigu o natalitetnoj politici, a najavljena jednokratna pomoć, iako ‘kap u moru‘, znači korak u tom smjeru. To je jedna od mjera koje će Ministarstvo širiti kako bi u Bosni i Hercegovini ubuduće bio drugačiji omjer u broju novorođenih i umrlih, kazao je premijer.
Ministar Delić, koji se također obratio na tiskovnoj konferenciji, kazao je da je aplikacija ePorodija otvorena od danas i napomenuo da je aktualna Federalna vlada posvećena pronatalitetnoj politici u FBiH, odnosno za dugoročna sistemska rješenja u ovoj oblasti. U tom kontekstu, u tijeku je intenzivni rad na osnivanju obiteljskog fonda u FBiH, kao i priprema demografske strategije te izrada socijalne karte.
Za jednokratnu pomoć porodiljama od po 1.000 KM u 2024. godini je u federalnom proračunu osigurano 16 milijuna KM, rekao je također Delić, ističući da je ulaganje u obitelj i djecu najisplativija investicija.
Za aplikaciju ePorodilja on ističe da je inovacija u sistemu socijalne zaštite u smislu pružanja usluga elektronskim putem, bez potrebe za dostavljanje ‘papira‘, s minimalnim troškovima i minimalno potrebnim vremenom za prijavu, što majke i zaslužuju. Sve provjere aplikacija vršit će Ministarstvo i jedini dokument koji će biti uploadiran u softveru bit će potvrda o bankovnom računu aplikantice.
U razvoju ovog digitalnog rješenja pomogao je UNDP i aplikantica porodilja moći će da se prijavi ‘u nekoliko klikova‘. Jedini uvjeti su da se porodila u 2024. godini i da ima prebivalište u Federaciji BiH. Neophodno je da ima e-mail adresu jer će potvrdu o primitku prijave moći da dobije isključivo na mail na koji je registrirana. Sistem nudi i mogućnost prijave greške u aplikaciji odnosno naknadnu dostavu nekog podatka ukoliko nije dostavljen u prethodnoj prijavi. Novac će na računima majki biti po zaključenju liste prijava u jednom mjesecu, oko 10. dana u narednom, pojasnio je ministar Delić.
Budući da je Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA) pomogla u ovom projektu Vlade, odnosno resornog ministarstva, na pres-konferenciji se kratko obratio i direktor Almir Badnjević riječima pohvale na račun Federalne vlade i premijera Nikšića te pozivom i drugim institucijama da se opredijele za digitalne servise usluga.
Šefica UNDP-a u BiH Narine Sahakyan podsjetila je da ta institucija djeluje već niz godina u BiH i da radi na digitalnoj transformaciji koju želi uvesti u sve nivoe vlasti. Fokus je podrška vlastima u pružanju elektronskih usluga građanima kao najefikasnijeg i najbržeg načina.
Ovo nije prvi primjer suradnje s Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike već je prošle godine uspješno realizirana pomoć za domaćinstva u nabavci energenata, kada je u procesu digitalizacije usluga i počela suradnja s Ministarstvom čija je ambicija da usluge građanima digitalizira potpuno za godinu-dvije, kazala je Sahakyan.
Dnevnik.ba