Izraelska vojska (Ilustracija)
Vijesti

Izraelci ogorčeni vijestima o mogućem prekidu vatre s Hezbolahom. "Predali ste se"

/

Nakon što se jučer počela širiti vijest kako će Izrael u utorak odobriti sporazum o 60-dnevnom prekidu vatre s Hezbolahom u Libanonu, reakcije su pristigle iz cijele zemlje i političkog spektra, a mnogi su se usprotivili sporazumu, prenose izraelski mediji. Sigurnosni kabinet treba se sastati danas u 17:30, izvijestili su iz jednog od ministrovih ureda za The Times of Israel. Planirano je da sastanak traje najmanje do 21 sat.

Tekst primirja finaliziran je jučer, piše Channel 12, s kojeg navode da bi se "nešto drastično" moralo dogoditi da bi ne dođe do sporazuma o primirju. Ministar poljoprivrede Avi Dichter iz vladajuće stranke Likud, član sigurnosnog kabineta, izjavio je da još nije saznao dovoljno detalja o dogovoru s Hezbolahom da bi odlučio kako će glasovati o njemu.

Nema podrške ako primirje bude "copy-paste" UN-ove sigurnosne rezolucije

U objavi na X koja je trebala "umiriti" stanovnike sjevera Izraela, Dichter je naveo da neće podržati dogovor ako je to "copy-paste" UN-ove sigurnosne rezolucije 1701 kojom je okončan Drugi libanonski rat 2006. godine i koja je uglavnom ostala neprovedena.

Gradonačelnici gradova i naselja u sjevernom Izraelu, koji su najviše pogođeni sukobom s Hezbolahom, s oko 60.000 stanovnika raseljenih u godinu dana, odgovorili su na razvoj događaja, kritizirajući vladu zbog, kako tvrde, kapitulacije pred libanonskom skupinom.

Dogovor o predaji

Gradonačelnik Metule, David Azoulay, osudio je ugovor koji je još uvijek na čekanju kao "dogovor o predaji" tijekom intervjua za vijesti Channela 12. Gradonačelnik Kirjat Šmone, Avichai Stern, napisao je na Facebooku da "ovaj sporazum ubrzava [ponovni] 7. listopad na sjeveru i to se ne može dogoditi."

"Ne razumijem kako smo od potpune pobjede došli do potpune predaje. Čemu će se vratiti naši stanovnici? U uništeni grad bez sigurnosti i horizonta? Netko je ovdje izgubio", dodao je, referirajući se na ratni slogan premijera Benjamina Netanyahua.

I Metula i Kirjat Šmona nalaze se u blizini granice s Libanonom i među zajednicama su koje su najviše razorene gotovo svakodnevnim napadima Hezbolaha na sjeveru tijekom prošle godine.

Upravo Azoulay i Stern bili su među gradonačelnicima sjevernih gradova na Zoom pozivu koji je ministar za Negev i Galileju, Yitzhak Wasserlauf, održao u ponedjeljak navečer kako bi razgovarali o nadolazećem sporazumu o prekidu vatre.

Ministrovo obećanje o sprečavanju mirovnog sporazuma

Nakon što je čuo ponovljene kritike sporazuma od gradonačelnika tijekom poziva, Wasserlauf je obećao da će "učiniti sve da spriječi ovaj sporazum." Valja napomenuti kako je on samo promatrač u sigurnosnom kabinetu gdje se očekuje da će velika većina ministara glasati za dogovor.

Čelnik stranke nacionalnog jedinstva, Benny Gantz, centristički opozicijski političar koji se prošle godine pridružio izvanrednoj vladi, ali ju je napustio u lipnju, pozvao je Netanyahua da objavi detalje sporazuma, napisavši na X-u da "stanovnici sjevera, vojnici i građani Izraela imaju pravo znati."

Predsjednik stranke Yisrael Beytenu, Avigdor Liberman, iz opozicije, također se usprotivio dogovoru, rekavši da je sporazum s Libanonom užasan s izraelske točke gledišta. "Kažem stanovnicima sjevera: nemate se čemu vratiti kući", naveo je.

Prema Channelu 12, IDF je rekao Netanyahuu da je pravo vrijeme za prekid vatre u Libanonu, citirajući bliskog Netanyahuovog suradnika.

Vojska je navodno rekla da je postigla svoje ciljeve uništavanja Hezbollahove infrastrukture duž granice i uklanjanja mogućnosti napada na sjeverni Izrael potiskivanjem Hezbolaha, dok je drastično smanjila svoj raketni arsenal.

Dnevnik.ba