Čak i sada, kada su u ratu protiv Hamasa, procjene su da će rast izraelskog BDP-a iznositi oko 2 posto. Ključni čimbenici koji doprinose toj otpornosti uključuju visoko obrazovanu radnu snagu, inovacije i raznolikost ekonomije.
Jedna od karakteristika izraelske ekonomije jest visok nivo ulaganja u istraživanje i razvoj, posebno u visokotehnološkim sektorima poput informacijske tehnologije, što je Izraelu omogućilo da na globalnom nivou postane lider u inovacijama.
Hrvatska i Izrael imaju dobru međusobnu suradnju. Posljednjih nekoliko godina razmjena roba i usluga između dvije zemlje bila je, uostalom kao i cijela međunarodna trgovina, pod utjecajem globalnih poremećaja poput pandemije koronavirusa, zbog čega je došlo i do poremećaja opskrbnih lanaca. Prošle godine razmjena između dvije zemlje iznosila je oko 275 milijuna dolara, što je brojka koja govori da postoji prilično veliki prostor za proširenje suradnje.
“Mogućnosti za suradnju su velike”
O mogućnostima suradnje razgovarano je s Nj. E. Garyjem Korenom, veleposlanikom Izraela u Hrvatskoj, koji u cijelom nizu sektora vidi potencijal za suradnju.
“Prirodni plin, obnovljivi izvori energije, poljoprivreda, vodna ekonomija, odbrana i kibernetička sigurnost, turizam i medicinske tehnologije samo su neka od područja u kojima vidim potencijal za suradnju. Putem joint ventura možemo razvijati nove tehnologije i inovacije u područjima obnovljivih izvora energije, medicine, poljoprivrede, obrane ili u bilo kojem drugom području od zajedničkog interesa, i izvoziti na druga tržišta. Mogućnosti su velike”, kaže Koren.
Ističe i da Izrael, zapravo, geografski i nije toliko udaljen od Hrvatske, koliko se to nekome može činiti, ali i da bi povezivanju dviju zemalja pridonijele frekventnije direktne avionske linije.
“Možda nisu svi upoznati s činjenicom da je Izrael udaljen manje od 3 sata izravnim letom iz Zagreba, baš kao i London, Istanbul ili neki sjevernoeuropski grad. Izravni letovi nažalost postoje samo tijekom turističke sezone, a uspostavljanje izravnih letova tijekom cijele godine može uvelike pridonijeti boljim ekonomskim odnosima. Očekujemo da će izraelska avio kompanija od ožujka imati izravne letove za Zagreb, Rijeku/Krk i Dubrovnik a nadamo se da će se i Croatia Airlines pridružiti u ponudi dodatnih letova kako bi se osigurala bolja frekvencija a, moguće, i bolje cijene za putnike”, kaže Koren.
Neki izraelski investitori imali su negativna iskustva s birokracijom
Kada su u pitanju investicije, jedno od neizbježnih pitanja jest i birokracija, koja se, kada je u pitanju Hrvatska, još uvijek percipira kao slaba točka.
“Naši investitori su spremni i žele ulagati u tržišta s jasnim i transparentnim procedurama i pravilima. Neki izraelski investitori su u prošlosti imali negativna iskustva s hrvatskom birokracijom. Nadamo se da će se to promijeniti i da će takve situacije ostati u prošlosti. U posljednje dvije godine, izraelska ulaganja u Hrvatsku su u porastu. Želimo uspjeh svim našim investitorima u Hrvatskoj, a za nove investitore pratimo interes i nadamo se poboljšanju administrativnih procedura”, kaže Koren.
Izraelci imaju vrlo snažan poduzetnički duh. Mnoge u Hrvatskoj, na primjer, od ulaska u svijet poduzetništva odvraća strah od neuspjeha, koji je potrebno prevladati. No, u Izraelu su kombinacijom poduzetničkog duha i dobrim obrazovanjem, stvorili temelj vrlo otporne ekonomije, koje može funkcionirati i u vrlo složenim uslovima.
“Izraelska ekonomija otporna je iz više razloga – snažno smo fokusirani na inovacije i tehnologiju, jaka poduzetnička kultura je podržana dobro obrazovanom radnom snagom i razmišljamo globalno – gledamo koji su globalni trendovi, izazovi i prilike. Startupi imaju državnu potporu, tvrtke su fleksibilne i lako se prilagođavaju novim okolnostima, direktne strane investicije su visoke a propisi i porezni sustav su privlačni multinacionalnim kompanijama, itd. Usuđujemo se propasti, ali također se usudimo i uspjeti – to čini izraelski duh”, kaže Koren.
Izrael u istraživanje i razvoj ulaže gotovo 6 posto BDP-a
Jedan od najvažnijih faktora uspjeha izraelske ekonomije su i snažna ulaganja u istraživanje i razvoj, koja su među najvišima, ako ne i najviša u svijetu i iznose gotovo 6 posto BDP-a. Za poređenje, Hrvatska, prema podacima za 2021. godinu, u istraživanje i razvoj ulaže tek oko 1,2 posto BDP-a.
“Svaka zemlja ima svoje specifičnosti, a činjenica je da je Izrael poznat po svom snažnom inovacijskom ekosistemu– fokusiramo se na obrazovanje kao prvi korak u procesu, imamo nastavni plan i program koji je stvoren za svijet sutrašnjice, naša djeca već od rane dobi uče o umjetnoj inteligenciji, kontinuirano ulažemo najveći postotak BDP-a u svijetu u istraživanje i razvoj, Izrael je među najvišima u svijetu po broju visokotehnoloških kompanija, njegujemo kulturu pokušaja i ne odustajanja…”, kaže Koren.
U maju ove godine izraelski ministar vanjskih poslova Eli Cohen posjetio je Hrvatsku, te je tom prilikom potpisan i Memorandum o suglasju na području razvojne saradnje, a dvije godine ranije potpisan je i Memorandum o razumijevanju o strateškom partnerstvu. Prilikom tog posjeta razgovaralo se, naravno, i o ekonomskoj saradnji.
“Izrael je otvoren za saradnju s drugim zemljama, uključujući i Hrvatsku. Hrvatski predstavnici iz vlade, obrazovne, znanstvene ili poslovne zajednice uvijek mogu posjetiti Izrael kako bi vidjeli i razumjeli kako mi to radimo i što bi se moglo u hrvatskim uvjetima primjeniti. Veleposlanstvo Izraela u Hrvatskoj će rado pomoći u organizaciji takvih posjeta, kao što smo to i činili u prošlosti, gdje smo imali dobru posjećenost hrvatskih predstavnika na međunarodnim konferencijama i izložbama održanih u Izraelu. Isto tako i Izraelski predstavnici su bili prisutni na ekonomskim događanjima u Hrvatskoj”, kaže Koren.
Dnevnik.ba