Spominjanje džamija od strane izabranog člana rukovodstva FBiH je, kako se dodaje, neprihvatljivo u javnom prostoru . Za Islamsku zajednicu to je prikriveni oblik islamofobije i stigmatizacije džamije i vjernika.
- Neprihvatljivo je da se vjerski identitet suprotstavlja onom državnom i da se vjernicima oduzima pravo građanstva. Džamije su bile žrtve mržnje koja se prema muslimanima stalno širila, i koja se, nažalost, i danas širi. Veliku ulogu u tome imaju šizofrene i islamofobične politike koje po svaku cijenu Islamsku zajednicu, džamije i vjerske simbole vještački uvlače u domen političkog i od njih pokušavaju napraviti neprijatelje države - navodi se u saopćenju Ureda za odnose s javnošću Islamske zajednice u BiH.
Islamska zajednica očekuje od političkih zvaničnika i izabranika da vode računa o tome kako govore i na koji način vjerske simbole dovode u kontekst, te da se umjesto kreiranja sukoba na identitetskim politikama posvete rješavanju problema građana i očuvanju suvereniteta države koji se svakodnevno potkopava, javlja MINA.
Dnevnik.ba