Ilustrativna fotografija
usporedba

Hrvatski model mirovina još uvijek pusta želja BiH i Srbije

/

Umjesto da žive, umirovljenici preživljavaju.

Za hrvatske umirovljenike stižu dobre vijesti. Jedan broj njih imat će od sljedeće godine u novčaniku u prosjeku 60 eura više.

Premijer Hrvatske Andrej Plenković predstavio je izmjene u mirovinskom sustavu te zemlje. Prema tim novim promjenama dio umirovljenika će od veljače sljedeće godine primati veću mirovinu, nego što su do tada primali.

"Šaljemo jasnu poruku da je u okolnostima preklapajućih kriza energetske i prehrambene i inflatornih pritisaka, ključan prioritet Vlade Hrvatske osigurati socijalnu sigurnost svim sugrađanima, a posebno onima starije dobi“, rekao je na konferenciji za medije hrvatski premijer.

Poseban naglasak stavljen je na korisnike obiteljskih mirovina, oni će prema novom sustavu koristiti dio mirovine preminulog supružnika u iznosu od 27 posto uz zadržavanje svoje mirovine u cjelosti.

Riječ je o modelu kakav imaju Slovenija, Njemačka, Italija i Austrija.

Konkretno, takvim umirovljenicima mirovinsko primanje će biti otprilike uvećano za 65 eura. U hrvatskim sindikatima umirovljenika zadovoljni su ovakvom odlukom, ali kažu da to nije dovoljno za bolji položaj umirovljenika Republike Hrvatske.

"Vlada je odlučila da su siromašni samo umirovljenici koji koriste obiteljsku mirovinu. Oni i jesu siromašni, ali nisu samo oni“, objašnjava za UNU predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske Jasna A. Petrović.  

Prosječna mirovina u Hrvatskoj iznosi oko 386 eura. Svakako da je to iznos nedovoljan da se preživi mjesec, ali ipak je to puno bolje nego što je slučaj u zemljama u regiji.

Kakva je situacija u zemljama regije?

U Federaciji BiH ona iznosi 245 eura, u Republici Srpskoj 215 eura, a u Srbiji 266 eura. Model hrvatske obiteljske mirovine, kažu i u drugim sindikatima, bio bi velika pomoć.

„Mi smo predložili da se izmjeni Zakon o mirovinsko-invalidskom osiguranju Republike Srpske, da se dio mirovine umrlog bračnog partnera do 50 posto dodijeli drugom bračnom partneru jer su ostali troškovi života, izdržavanja stanova i ostalog“, kaže za UNU predsjednik Udruženja umirovljenika Republike Srpske Ratko Trifunović.

„U Srbiji je bilo riječi o tome, ali nikako da se nešto pokrene. Kod nas se sve svodi na priču“, kaže glavni tajnik Udruženja sindikata umirovljenika Srbije Ljubiša Babić.

I dok političari pričaju i rijetko donose konkretne odluke, svoju priču iznose nam sami umirovljenici. Sa svojim mirovinama jedva izlaze na kraj, mnogima pomažu djeca, u kafiće i restorane ne idu, hrane se nezdravo i jeftino, a uz to plaćaju i lijekove.

U Hrvatskoj je milijun i dvjesto tisuća umirovljenika, od toga ih je 75 posto ispod nivoa siromaštva.

U Srbiji ispod prosjeka mirovinu prima milijun građana. Umjesto da žive i uživaju, oni preživljavaju. To je realna slika umirovljenika danas, piše UNA.

Dnevnik.ba

Najčitanije