Julian Assange sa suprugom
Srećko Horvat

Hrvatski filozof: "To što su SAD uradile Assangeu je grozna vijest za budućnost novinarstva”

/

Hrvatski filozof Srećko Horvat gostovao je u N1 studiju gdje je komentirao puštanje na slobodu najpoznatijeg svjetskog zviždača, Juliana Assangea, poznatijeg po Wikileaksu.

Horvat kaže da je to velik događaj za Assangea koji je konačno stekao slobodu nakon 14 godina progona. “Prvo je bio u kućnom pritvoru, potom sedam godina u veleposlanstvu Ekvadora u Londonu i onda još pet godina u zatvoru gdje je bio u nekoj vrsti samnice. On 14 godina nije vidio Sunce, a zbog toga što je radio ono što rade novinari i urednici”, rekao je.

“Grozna vijest za budućnost novinarstva”

“Ovo je grozna vijest za budućnost novinarstva. Ne zbog nagodbe koju je Assange sklopio sa SAD-om, nego zbog kriminalizacije novinarstva koja se dogodila prije. Nije on u nagodbi priznao krivnju nego je upozorio SAD da postoji kontradikcija između prvog amandmana SAD-a i zakona o špijunaži prema kojem je trebao završiti 175 godina u zatvoru. Taj zakon seže iz 1917. godine kada se vodio Prvi svjetski rat, i taj bi se zakon i u budućnosti mogao koristiti”, dodao je.

Assange je australski državljanin i Horvat kaže da su u početku vlasti u toj zemlji bile “u krevetu sa SAD-om”, ali da su zadnjih nekoliko godina radili na diplomatskom planu da se on oslobodi.

“Mislim da je ovdje svima jasno o čemu se ovdje radi, a to je da je čovjek nedužan bio 5 godina u zatvoru, 14 godina u progonstvu, zbog razotkrivanja američkih ratnih zločina”, naveo je Horvat.

Brojne afere

“Wikileaks nije bilo hakiranje. Nije Assange ušao u nečije računalo i izvadio podatke i objavio, nego je imao izvor, imao je osobu koja je svjedočila nekom zločinu i pristupila organizaciji Wikileaks. Tako su oni objavljivali masu podataka o korupciji u Rusiji, o Siriji, o MMF-u i slično, ali što je sjelo na žulj SAD-u je 2007. kada je Chelsea Manning poslala snimku u kojoj se vidi da američki vojni helikopter ubija Reutersove novinare i civile”, objasnio je.

“Ono što nije bilo u optužbi, a prelilo je čašu, je da je Wikileaks objavio tajne podatke špijuniranja CIA-e. Oni su ga prisluškivali dok je bio u ekvadorskom veleposlanstvu. I ja sam se sam našao na toj listi jer sam ga posjećivao”, dodao je.

Dnevnik.ba

Najčitanije