Ilustrativna fotografija
slijedi druge članice EU-a

Hrvatska privremeno obustavlja zahtjeve za azil Sirijcima

/

Hrvatska privremeno obustavlja zahtjeve za azil Sirijcima, rekao je u ponedjeljak ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, nakon što je takvu odluku donijelo već nekoliko europskih zemalja.

"Ministarstvo unutarnjih poslova dalo je uputu svojim nadležnim službama da i mi u ovom trenutku, privremeno, obustavimo zahtjeve za azilom za državljane Sirije dok se eventualno ne donese neka odluka na razini Europske unije", rekao je Božinović novinarima, javlja Hina.

Hrvatska time slijedi poteze drugih članica EU-a. 

"Kada govorimo konkretno o Sirijcima, oni su izbjegli od jednog opresivnog režima, režima koji je ubijao vlastite građane, režima koji je koristio i kemijsko oružje protiv svojih građana. Taj režim više ne postoji nakon više od pola stoljeća koliko je vladala dinastija al-Asad i nadamo se svi skupa da će situacija u Siriji omogućiti da se Sirijci vrate u svoju zemlju, što je u interesu, ja bih kazao, svih", rekao je Božinović. 

Europske zemlje prestaju obrađivati sirijske zahtjeve 

Odluka, koja će utjecati na desetke tisuća otvorenih zahtjeva, odražava rastuću potporu diljem kontinenta desničarskim strankama koje se protive useljavanju ili ga žele ograničiti, piše Reuters.

Tek što je predsjednik Bašar al-Asad svrgnut s vlasti, u Europi se u ponedjeljak ponovno pokrenula rasprava o prihvatu sirijskih izbjeglica.

U kontekstu snažnog napretka stranaka krajnje desnice na nedavnim izborima na kontinentu, njemačkoj, austrijskoj, švedskoj, danskoj, norveškoj i belgijskoj vladi nije trebalo ni 48 sati da odluče obustaviti zahtjeve za azil sirijskim državljanima.

Njemačka je 2015. godine, na vrhuncu građanskog rata u Siriji, širom otvorila svoja vrata velikom broju tražitelja azila, a sada je dom za gotovo milijun Sirijaca, što je njihova najveća zajednica u Europi.

Njemačko ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo je u ponedjeljak da neće obrađivati ​​zahtjeve za azil sve dok ne bude jasniji politički razvoj događaja u Siriji.

I druge zemlje, uključujući Norvešku i Austriju, objavile su da će obustaviti sirijske zahtjeve, a Francuska je objavila da se nada da će uskoro donijeti sličnu odluku.

Norveške imigracijske vlasti priopćile su da se zahtjevi Sirijaca za azil privremeno neće ni odbijati ni prihvaćati.

Danska je pauzirala obradu zahtjeva i rekla da će Sirijcima, čiji su zahtjevi već odbijeni i kojima je određen rok za odlazak, dopustiti da ostanu dulje zbog trenutačne neizvjesnosti.

Austrijski kancelar Karl Nehammer naložio je svom ministru unutarnjih poslova da obustavi sve sirijske zahtjeve za azil i spajanje obitelji, kao i da preispita slučajeve u kojima je azil odobren.

Talijanska vlada također je pauzirala obradu sirijskih zahtjeva za azil.

"Vlada je odlučila, slično kao i drugi europski partneri, obustaviti postupke po zahtjevima za azil iz Sirije", stoji u vladinom priopćenju nakon sastanka šefice vlade Giorgie Meloni i nekih ministara o Siriji.

Grčka je stopirala zahtjeve za azil za oko 9.000 Sirijaca, rekao je Reutersu izvor iz grčke vlade. 

Švicarska je isto odlučila suspendirati odluke o azilu za Sirijce, objavile su savezne vlasti. 

"SEM obustavlja postupke i odluke o azilu za sirijske tražitelje azila do daljnjega", objavilo je Državno tajništvo za migracije na X-u, a prenosi AFP. 

I Velika Britanija je donijela takvu odluku dok procjenjuje trenutačnu situaciju, izvijestio je Bloomberg u ponedjeljak pozivajući se na glasnogovornika vlade.

Dnevnik.ba