Hrvatska nabavlja bespilotne letjelice? Turski Bayraktari kao najprivlačnija opcija, ali gledaju se i izraelska te američka rješenja
Prema pisanjima medija u Hrvatskoj, Ministarstvo obrane Republike Hrvatske priprema nabavku bespilotnih letjelica.
U ožujku 2023. godine delegacije Ministarstva obrane RH na čelu s tadašnjim ministrom Mariom Banožićem, posjetila je tursku kompaniju Baykar. Do tada javnosti nisu bile prezentirane bilo kakve aspiracije Hrvatske za nabavku bespilotnih letjelica iz Turske.
S druge strane usred političkog sukoba premijera Vlade Andreja Plenkovića i predsjednika Zorana Milanovića, hrvatski predsjednik je optužio premijera da kupuje "nepotrebne turske dronove od 100 milijuna dolara".
S druge strane potvrdu da Hrvatska ide u pravcu nabavke bespilotnih letjelica potvrdio je i ministar obrane Ivan Anušić. "Iako smo već skratili rok s 2030. na 2027. godinu, nakon započetih procesa nabave Himarsa, besposadnih letjelica te sada i Leoparda, dva posto BDP-a izdvajanja za obranu dostići ćemo i znatno prije 2027. godine”, izjavio je Anušić.
Turski, izraelski ili američki dronovi
Iako je javnost zbog opće popularnosti koju uživaju turski dronovi, uglavnom fokusirana na ove platforme, prema pisanjima hrvatskih medija vrata su otvorena i za američka odnosno izraelska rješenja.
Hrvatska vojska trenutno koristi izraelske izviđačke dronove Orbiter 3B pri čemu s Izraelom ima izuzetno razvijene odnose u domenu razmjene vojne tehnologije. U kategoriji borbenih dronova srednje veličine i performansi, Izrael može ponuditi nekoliko platformi kao što je dron Hermes 900.
Također, nivo obrambene bilateralne suradnje Sjedinjenih Američkih Država i Hrvatske su na visokoj razini. Nabavka i remont borbenih vozila pješadije Bradley ali i kupovina lakih izviđačkih helikoptera Kiowa Warrior, dodatno su učvrstili suradnju.
U kategoriji bespilotnih letjelica koje su potrebne za Hrvatsku vojsku, američke kompanije mogu ponuditi različe platforme u prvom redu platformu MQ-9 Reaper.
Iskustva upotrebe dronova
Hrvatska je uvjerljivi pionir vojne upotrebe dronova u regiji zemalja Jugoistočne Europe obzirom da je Hrvatska vojska tijekom Domovinskog rata koristila bespilotne letjelice. U tom periodu Hrvatska vojska je koristila bespilotne letjelice M-99 Bojnik koje je samostalno proizvodila.
U periodu razvoja Hrvatske vojske, nabavljeni su izraelski izviđački dronovi Orbiter 3B sa dometom od 150 kilometara. Međutim, za potrebe integracije zemaljskih sustava koje nabavlja MORH, na red su došli borbeni dronovi srednje kategorije.
Dnevnik.ba