"Objavljujemo da smo na sastanku sa zamjenikom glavnog tajnika OECD-a Ulrikom Vestergaardom Knudsenom i službeno započeli pregovore", rekao je ministar koji je sudjelovao na sastanku premijera Andreja Plenkovića i Knudsena u Banskim dvorima.
"Ovo je za nas povijesni trenutak danas... Nakon pristupanja Schengenu, nakon ulaska u eurozonu, ovo će doista biti šlag na torti", istaknuo je u izjavi za novinare.
Knudsen se složio s njim da je riječ o povijesnom trenutku i rekao je da Hrvatska to čini kako bi stvorila bolji život za svoje građane.
"Ovo je danas stvarno povijesni dan. Čekali smo ovaj tenutak prilično dugo, a on je uslijedio nakon važne odluke Vijeća OECD-a 25. siječna ove godine, a zatim i ministarskog sastanka prije nešto manje od mjesec dana kad je konačno dogovoreno otvaranje pristupnih pregovora s pet zemalja, među kojima i s Hrvatskom".
Po njegovim riječima, tijekom godina Hrvatska je postala jedan od najbližih partnera OECD-a i trudi se uskladiti svoju politiku sa standardima i najboljim praksama te organizacije.
"Niz projekata već je proveden u cilju donošenja boljih politika za bolji život, što je i OECD-ov moto, za hrvatske građane", istaknuo je.
Vlada je osnovala međuresorsku skupinu za pristupanje kojoj je na čelu Grlić Radman, a u kojoj su predstavnici Vlade, ministarstava te javnih tijela.
Proces pristupanja može poduprijeti nacionalni program reformi i pomoći zemlji da brže ostvari vlastite ciljeve kao što su poticanje trgovine i ulaganja, poticanje inovacija, smanjenje nejednakosti, poboljšanje poreznog sustava, poboljšanje učinkovitosti javne uprave i unapređenje učinkovitosti politika obrazovanja, zdravstva i tržišta rada, istaknuo je Grlić Radman.
Hrvatska će dobiti priliku za razmjenu najboljih praksi s najrazvijenijim državama svijeta na nizu područja, od gospodarske politike do zaštite okoliša, dodao je.
Po njegovim riječima, članstvo u OECD-u jasno je priznanje da zemlja poštuje najviše globalne standarde, da je predana vrijednostima demokracije i vladavine prava, da poštuje načela otvorene i transparentne tržišne ekonomije i da zajedno s drugim državama članicama dijeli zajednički cilj o održivom gospodarskom rastu.
"Optimistični smo glede pristupnog procesa. Dug je posao pred nama, međutim Hrvatska ima znanje, iskustvo i kapacitet voditi taj proces i vjerujem u naš uspjeh", zaključio je Grlić Radman.
Hrvatska je dobila pozivnicu za otvaranje pregovora 25. siječnja, a na završnom sastanku Vijeća Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj na ministarskoj razini, održanom 10. lipnja, države članice OECD-a usvojile su Plan pristupanja OECD-a za Hrvatsku.
Dnevnik.ba