Hoće li NATO preuzeti ulogu EUFOR-a u BiH?
Zbog pogoršanih odnosa Rusije i Zapada sve više se nagađa kako bi Moskva u studenom na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a mogla iskoristiti pravo veta i blokirati produženje misije EUFOR-a u BiH.
Iz NATO-a je poručeno da su u tijeku intenzivne konzultacije kako riješiti taj problem ako se on pojavi.
I ministar obrane BiH Sifet Podžić rekao je da je na nedavnom samitu NATO-a održanom u Madridu dobio čvrsta uvjeravanja da će savez reagirati iskoriste li Rusi veto u UN-u i da će u tom slučaju NATO preuzeti ulogu EUFOR-a - što mu je i obveza po Dejtonskom mirovnom sporazumu.
S druge strane, njegov zamjenik Mirko Okolić poručuje da pričom o ruskom vetu netko kao da želi da na mala vrata umjesto EUFOR-a uvede NATO u Bosni i Hercegovini, bez suglasnosti entiteta RS.
"Stekao sam utisak da su saveznici spremni za eventualni veto Rusije ili nekog drugog u Vijeću sigurnosti u studenom. Nećemo ostati sami. Dakle, utisak vrlo čvrst i doslovno je rečeno saveznici su spremni u tom slučaju preuzeti odgovornost", izjavio je Podžić, ministar obrane BiH, piše BHRT.
Okolić, pak, navodi: "Što se nas tiče broj vojnika ili pripadnika EUFOR-a može biti koliko god je potrebno i koliko god oni procjene zato što mi iz RS nikada nismo zagovarali bilo što drugo osim mira, mirnih rješenja putem dogovora. Nama misija ALTHEA odnosno misija EUFOR-a u BiH ne smeta. Naprotiv ona je dobrodošla, jer je ona garant mira odnosno da neće biti sukoba u BiH."
Vojni analitičari ne vjeruju da će Rusija, usprkos ranijim prijetnjama, spriječiti produženje mirovne misije EUFOR-a, jer bi tako otvorila put NATO-u da uđe u BiH.
Alija Kožljak, vojni analitičar (bivši vojni predstavnik BiH pri NATO-u), poručuje: "Automatski će se dobiti mandat da se robusnije snage NATO-a rasporede u BiH što ne ide u prilog Ruskoj Federaciji i zbog toga će Ruska Federacija vjerojatno odustati od svojih inicijalnih namjera da blokira produženje misije EUFOR-a."
Sličnog je stava i Duško Vejnović, također vojnopolitički analitičar.
"Vjerujem da Rusija neće pribjeći da dramatizira situaciju u BiH odnosno da neće pribjeći tzv. hibridnom ratu na ovim prostorima. Ne bi joj to trebalo sada niti treba narodima u BiH."
EU je misiju očuvanja mira u Bosni i Hercegovini preuzela od NATO-a 2004.
Godine, kada je pokrenuta operacija Althea koju provodi kontingent vojnika iz europskih država pod nazivom EUFOR. Trenutno je u sastavu tih snaga više od tisuću vojnika, odnosno 500 više nego prije krize koju je prouzrokovala ruska intervencija u Ukrajini.
Dnevnik.ba