HKUD 'Sv. Ante-Cim' i ove godine koncertom 'Gradu s ljubavlju' unosi božićni duh u Mostaru
kultura

HKUD 'Sv. Ante-Cim' i ove godine koncertom ’Gradu s ljubavlju’ unosi božićni duh u Mostaru

/

Hrvatsko kulturno umjetničko društvo (HKUD) "Sv. Ante - Cim" iz Mostara i ovu godinu završit će svojim tradicionalnim božićnim koncertom ’’Gradu s ljubavlju’’, koji će održati 14. prosinca s početkom u 19 sati u Hrvatskom domu hercega Stjepana Kosače u Mostaru.

Umjetnički ravnatelj spomenutog društva Marinko Jurić kazao je kako je ovo 32. po redu božićni koncert koji iz godine u godinu unosi božićni duh u Mostar. 

- Nakon niza uspjeha koje je naše Društvo napravilo u ovoj godini, od uspješnih inozemnih gostovanja i predstavljanja našeg grada, županije i države na međunarodnim smotrama folklora te dodjeljivanja autorskih prava jedne od antologijskih hrvatskih koreografija prof. Zvonimira Ljevakovića, "Vrličko kolo",  kraj godine uvijek završavamo našim tradicionalnim božićnim koncertom - rekao je Jurić.  

Dodao je kako uz bogatu produkciju i scenografiju koje unose novosti u folklorni svijet općenito obogaćuju kulturni život grada.  

-"Gradu s ljubavlju" prepoznatljiv je koncert u Mostaru, koncert koji ima dugogodišnju tradiciju. Publika će imati priliku vidjeti pravi folklorni koncert, bez voditeljskih najava i interpretacija. Uz to, na programu koncerta nalazi se nekoliko koreografija hrvatskih koreografa koje izvode samo veliki ansambli u Republici Hrvatskoj, a ove godine će ih izvesti i naš folklorni ansambl - istaknuo je Jurić.  

Gosti koncerta su Folklorni ansambl Jedinstvo Split i Tamburaški orkestar Mostar.

HKUD "Sv. Ante - Cim" iz Mostara ima dosta planova za iduću godinu, a jedan od njih je i koncert na otvorenom.

- Planiramo u idućoj godini održati veliki svečani folklorni koncert na otvorenom, te su dogovorena inozemna putovanja, gostovanja i nastupi – kazao je Jurić dodavši kako je njihov folklorni ansambl najaktivniji u Bosni i Hercegovini te da je  imao 72 javna nastupa u 2024. godini.  

Inače, Društvo i udruga FRAMOST organiziraju i Reviju tradicijskog ruha „Od mora do Save“ koja je jedinstven projekt ovakve vrste u Bosni i Hercegovini. Revija je u svojih pet programa obradila i prezentirala 35 lokaliteta u  BiH te ugostila 28 folklornih društava, udruga i pojedinaca koji se bave očuvanjem tradicije i baštine svoga kraja.  

Društvo svetog Ante nastalo je 1872. godine u Franjevačkom samostanu u Mostaru. Djelovalo je do 1945. godine kada je njegov rast i djelovanje zaustavljeno, a na tim temeljima, zahvaljujući franjevcima, obnovljeno je 1992. godine u Domu svetog Ante u Cimu i od tada aktivno radi na očuvanju i promociji hrvatske tradicijske baštine. Društvo  ima više od 150 aktivnih plesača, oko 100 pjevača, više od 70 javnih nastupa, te raspolažu sa više od 2000 komada različitog hrvatskog tradicijskog ruha koje čuvaju u Cimu.    

Društvo njeguje i čuva tradicionalno kulturno nasljeđe hrvatskog naroda Mostara i okolice, njegove običaje, pjesme i igre, nošnje i glazbala, kao i folklor susjednih država i naroda te sa sobom nosi vedrinu i uzbudljivu raznolikost narodnog stvaralaštva.   

Rad Društva obuhvaća sve uzraste, počevši od najmlađih školaraca potom mladih srednjoškolskog i studentskog uzrasta, kao i rekreativne skupine.

Dnevnik.ba