Gruzijska policija uhitila 16 prosvjednika protiv izbornih rezultata
nepriznavanje rezultata

Gruzijska policija uhitila 16 prosvjednika protiv izbornih rezultata

/

Policija u Gruziji privela je u utorak 16 osoba u glavnom gradu Tbilisiju nakon sukoba s prosvjednicima koji se protive rezultatima prošlomjesečnih parlamentarnih izbora, za koje opozicija i prozapadni predsjednik tvrde da su bili namješteni.

Na video snimku se vidi kako policajci bacaju pojedine prosvjednike na tlo i vuku ih po pločniku. Neki policajci koristili su sprej iz neposredne blizine.

Gruzijska novinska agencija Interpress javila je da je 16 osoba privedeno, a troje je već pušteno.

Prosvjedniciu toj zemlji južnog Kavkaza okupljali su se nekoliko puta od izbora 26. listopada, na kojima je vladajuća stranka Gruzijski san osvojila četvrti mandat.

Čelnici tri od četiri opozicione stranke koje su osvojile zastupnička mjesta pozvali su na svakodnevne prosvjede kako bi spriječili početak nove sjednice parlamenta kasnije u studenom.

Protivnici Gruzijskog sna smatraju stranku proruskom i tvrde da će njena daljnja vladavina umanjiti šanse bivše sovjetske republike za pridruživanje Europskoj uniji.

Nekoliko stotina prosvjednika podiglo je šatore i okupiralo je glavnu aveniju u Tbilisiju dvije uzastopne noći dok nisu rastjerani u utorak ujutro.

U priopćenju je ministarstvo unutarnjih poslova priopćilo da su prosvjednici nezakonito blokirali promet i pozvalo ih je da napuste to područje.

Nije spominjalo nikakva uhićenja.

Koalicija za promjene, jedna od četiri opozicijske grupe, priopćila je kako je nekoliko njenih članova uhićeno, a neki su pretrpjeli povrede. Snimatelj Mtavari Arhija, iz opozicionog televizijskog kanala, također je priveden, javili su mediji.

Izborna komisija u subotu je službeno potvrdila pobjedu Gruzijskog sna s 54 posto osvojenih glasova, iako su dvije američke anketarske agencije koje je naručila opozicija priopćile da je rezultat statistički nemoguć.

Predsjednica Salome Zourabišvili, oštra kritičarka Gruzijskog sna čije su ovlasti uglavnom ceremonijalne, podnijela je tužbu Ustavnom sudu protiv rezultata, javio je Interpress u utorak.

Široko viđeno kao ključno za zemlju od oko 3,7 milijuna ljudi, glasanje je ponudilo izbor između daljnje europske integracije pod prozapadnom opozicijom ili bližih veza s Moskvom pod vladajućom strankom za koju kritičari navode da je sve autoritarnija.

Promatračke grupe, uključujući 57-članu Organizaciju za sigurnost i suradnju u Europi, priopćile su da su kršenja kao što su namještanje glasačkih listića, zastrašivanje glasača i podmićivanje mogli utjecati na izbore, ali nisu naveli da su direktno pokradeni. Rusija je odlučno odbacila bilo kakvo miješanje, prenosi Reuters.

Dnevnik.ba