Inicijativa, kojoj je prethodila analiza "Realna cijena lijekova" koja je pokazala da građani BiH plaćaju najskuplje lijekove u regiji, prošle je godine upućena Agenciji za lijekove BiH, Stručnom vijeću Agencije za lijekove BiH, Vijeću ministara BiH i Ministarstvu civilnih poslova BiH, rečeno je na konferenciji za novinare u Mostaru.
- Udruženje je županijskim vladama i nadležnim ministarstvima zdravlja uputilo inicijativu za uvođenje diferencirane marže maloprodajnih cijena lijekove. To u suštini znači da što je cijena lijeka veća marža treba biti niža, odnosno mi predlažemo da na lijek od 130 konvertibilnih maraka i preko 130 maraka maksimalna marža apotekara bude 20 maraka - pojasnio je Uroš Vukić, projekt menadžer udruženja "Misli dobro".
Po njegovim riječima, na bh. tržištu, koje se predstavlja kao jedinstveno, zapravo imamo različite marže na maloprodajne cijene lijekova.
Predlaže se i ukidanje farmaceutskih naknada, kao i smanjenje veleprodajne marže s osam na šest posto i da se kao referentne zemlje za računanje cijena lijeka uzmu Srbija, Hrvatska i Sjeverna Makedonija, a ne kao što je sada slučaj Srbija, Hrvatska i Slovenija, gdje je životni standard daleko veći u odnosu na Bosnu i Hercegovinu.
Vukić je ustvrdio da je regulativa koja je trenutno na snazi u Bosni i Hercegovini u isključivom interesu veletrgovaca i maloprodajnih lanaca ljekarni i najviše na štetu građana Bosne i Hercegovine.
U okviru inicijative provedeno je opsežno istraživanje o cijenama lijekova u BiH u odnosu na susjedne zemlje koje je pokazalo da od deset najprodavanijih lijekova u Bosni i Hercegovini, čak devet ih ima najvišu veleprodajnu cijenu
- Kada se na tu cijenu dodaju još i maloprodajne marže koje su u BiH najviše u odnosu na regiju, Republika Srpska 20 posto, Federacija BiH 25 posto, kao i stopa PDV-a od 17 posto, zaključujemo da su cijene lijekova u BiH najviše i to isključivo zbog regulative koja postoji, a koja se donosi na svim razinama vlasti - kazao je Vukić.
Govoreći o Pravilniku o načinu kontrole cijena i oblikovanju cijena lijekova u BiH, istaknuto je da je BiH jedina zemlja u Europi koja ovaj pravilnik do 2017. godini nije uopće imala te da je najgori u odnosu na zemlje regije.
Ono što posebno zabrinjava, dodao je Vukić, je to što nadzor nad primjenom Pravilnika praktično ne postoji, a da javnost uopće nije upoznata o rezultatima njegove primjene.
Vukić ja naglasio kako se ovaj projekt nastavlja te da su već ostvareni vidljivi rezultati, jer su institucije Republike Srpske reagirale i spustile maržu na lijekove.
Dnevnik.ba