Društvena mreža Facebook i njezin osnivač i šef Mark Zuckerberg uskoro bi se mogli naći sudu zbog navodne krađe intelektualnog vlasništva Hrvata Ljubimira Cukrova. Koncept koji je osmislio Cukrov, a koji je Facebook navodno neovlašteno upotrijebio i implementirao u svoj sustav, omogućuje prikupljanje novčanih sredstava za različite svrhe putem te društvene mreže.
Na ovoj je ideji Ljubomir Cukrov, kako je ispričao za Narod.hr, radio nekoliko godina, nakon čega je taj patent ponudio Facebooku. Od Facebooka je zatim, kako navodi Cukrov, dobio odgovor da nisu zainteresirani za njegovu poslovnu ponudu, da bi – nakon samo nekoliko mjeseci – stavili u upotrebu ponuđeni koncept, ali predstavljajući ga kao svoj.
Oštećeni Cukrov navodi da je Facebook, prema procjenama, od 2016., kada ga je počeo upotrebljavati, na ukradenom patentu zaradio milijarde dolara.
Stoga je, zajedno s uglednim zagrebačkim odvjetnikom Krešimirom Matekovićem, započeo s pravnim koracima protiv ove društvene mreže.
Cukrov i njegov odvjetnik Mateković za Narod.hr govorili su o detaljima ovog slučaja.
Odvjetnik Mateković: “Mogućnost tužbe se razmatra”
Odvjetnik Mateković za Narod.hr navodi:
„G. Cukrov je napravio jedno informatičko rješenje kojim bi se putem Facebooka prikupljala novčana sredstva za određene svrhe, dakle nekakav „fundraising“, ali na jedan poseban način. On je smislio tu ideju i ponudio je Facebooku te im poslao cjelokupne materijale. Oni su to primili i, nakon nekog vremena, uputili mu dopis u kojem su se zahvalili na tome i poručili da nisu zainteresirani za taj, nazovimo to tako, proizvod, tj. bolje rečeno, ideju, koncept. Međutim, oni su to nakon određenog vremena, nekih mjesec ili dva, to implementirali u facebook sustav i na taj način mu zapravo pokrali to njegovo intelektualno vlasništvo.
Kada je on to shvatio, obratio nam se da vidimo koje su daljnje mogućnosti. Kontaktirao je i patentni ured u SAD-u, koji mu je potvrdio da je on apsolutno u pravu i da, ako je on osmislio tako nešto i ponudio, a oni su to implementirali bez njegovog odobrenja i bez da su mu za to platili, ima pravo na određenu naknadu štete koju sad treba procijeniti. On ima zahtjeve od 400 milijuna dolara – do tog je iznosa došao na način da je procijenio dobit koju Facebook ima implementirajući taj sustav ‘fundraisinga’.“ – navodi odvjetnik Mateković te nastavlja:
„U ovom trenutku se nismo još bavili samom tužbom. Ono što smo mi napravili kao opunomoćenici jest da smo pisali Facebooku, tj. Zuckerbergu i njihovom šefu u Europi (Facebook, odnosno Meta, kako se po novome zovu, ima sjedište u Irskoj za Europu). Za sad još nismo dobili nikakvu informaciju, čekamo njihov odgovor i pripremamo, ako ne dođe do nekakve izvansudske nagodbe prije procesa, mogućnost podizanja tužbe, da li u Hrvatskoj, da li u Irskoj, da li u Americi, to sad još procjenjujemo…“, ističe odvjetnik Mateković.
Može li Facebook izgubiti na sudu?
„Željeli bismo to okončati mirnim putem jer mislimo da postoje dobri argumenti da bi Facebook to mogao izgubiti na sudu, a to im je loša reklama i još moraju platiti sudske troškove. Nadamo se da će oni nekako progledati, nakon što se to medijski razglasi, a plan je ići i u američke medije. Općenito, takve velike kompanije, pa i Facebook, ne vole kada se tako nešto piše protiv njih, da su pokrali, a i Zuckerberg osobno ima tu neku povijest krađe, pa pišu i da je sam Facebook on pokrao od svojih prijatelja.
Po našim saznanjima Facebook, kada se krene i medijski govoriti o takvim stvarima, plaća određene iznose kako se s time ne bi išlo dalje.
Moj klijent je dugo radio na toj ideji i konceptu, ponudio im ga, a oni su to samo tako uzeli, a njega hladno obavijestili da ih to ne interesira. Nije korektno.
Radi se o intelektualnom vlasništvu. U mogućem sudskom sporu, dokazivanje tog prava i, uopće, intelektualnog vlasništva, je zanimljiva pravna priča.“ – ističe odvjetnik Mateković.
Cukrov: “Radio sam na tome nekoliko godina, taj je koncept pomogao milijunima ljudi”
O razvoju cijelog događaja govorio nam je i sam Ljubomir Cukrov:
“Ja sam to započeo raditi krajem 2012. i početkom 2013. i s tim sam završio negdje 2015. te sam to poslao Facebooku. Prije nego što sam im poslao zvao sam patentni ured jer sam to htio zaštititi patent. No, rekli su mi da bih u tom slučaju trebao tražiti dozvolu Facebooka za zaštitu, a onda bi oni bili upoznati sa svime. Ali su mi rekli: Vi ste građanin Republike Hrvatske, Vi ste u Europi, imate prava kao autor, imate intelektualno vlasništvo, pošaljite to kao poslovni prijedlog Facebooku. Savjetovali su mi da to učinim, poručili mi da je prijedlog dobar i da vjeruju da će to proći.
Moj prijedlog je bio vrlo jednostavan – da se preko Facebooka omogući prikupljanje sredstava za razne stvari, poput liječenja, školovanja za nečije potrebe, za bilo što što vam padne na pamet – za nekakvu vrstu kampanje prikupljanja novca. Ja sam to sve napravio – i skice, i crteže i cijeli projekt kako bi izgledao te poslao poštom baš osobno na Marka Zuckerberga – ne na ured Facebooka, pa tko dobije, nego osobno upravo osobno na Zuckerberga, u sjedištu Facebooka.
Nakon 20-ak dana sam dobio odbijenicu, da ih to ne zanima. Međutim, oni su mi vratili samo tri lista papira gdje sam ja to predložio i poslao poslovni prijedlog, ali su zadržali kod sebe sve skice, crteže, cijeli projekt kojeg sam napravio. Zbog toga sam im ponovno slao dopis s molbom da mi to sve vrate i upitom zašto mi nisu vratili s obzirom da su rekli da ih to ne zanima.
Tako je prošlo nekoliko mjeseci i zatim je Facebook najavio, baš mi je prijatelj bio slao tekstove iz medija, moj projekt kao svoj… I od tada se „ganjamo“… Sada sam došao konačno do g. Matekovića i imam veliku vjeru u njega kao odvjetnika, njegovu sposobnost i u njegov tim. Imam dobre nade što se toga tiče.“ – poručuje za Narod.hr g. Cukrov.
Cukrov: “Idemo u medijsku kampanju da vide da se ne mogu tako igrati s ljudima”
Na pitanje o iznosu koji bi se moglo tražiti tužbom protiv Facebooka, Cukrov tvrdi:
“Facebook je, koliko sam ja upućen, preko toga zaradio više od 10 milijardi dolara. Ali mislim da bismo trebali ići na neki nominalni iznos. Uglavnom, iznos je jako velik. Tražit ćemo manji iznos da bismo olakšali sebi, a da opet bude toliko velik da nas shvate ozbiljno, da to ne izgleda kao neka šala.“
Cukrov je na kraju dodao:
“Slali smo dva dopisa i oni su se oglušili na oba. Sada idemo u medijsku kampanju da privučemo njihovu pozornost, da vide da se ne mogu tako igrati s ljudima i da se zapravo zna da sam ja to napravio, a ne oni. To je pomoglo milijunima i milijunima ljudi.”
Sve traje od 2016.
Facebookova navodna krađa ovog patenta započela je 2016., a od tada g. Cukrov pokušava ostvariti svoje pravo. No, tek su se sada počeli poduzimati ozbiljniji koraci. Odvjetnik Mateković kaže za Narod.hr da još uvijek nije prekasno za to:
“Godine 2016. je Cukrov najprije bio pisao Facebooku, pa se nisu oglasili, pa je pokušavao poduzeti nešto uz pomoć drugih odvjetnika, a ove se godine obratio nama. Ali, to još uvijek nije kasno, nema tu, pogotovu u Americi, zastare za te neke štete koje se i dalje događaju. Tako da, sve je još uvijek aktivno, sve je to još uvijek mlado, treba sad jednostavno krenuti u to.”
I Cukrov vjeruje u pozitivan ishod:
“Od 2016. pokušavam pokrenuti tu pravnu bitku. Bilo je dosta neuspjeha drugih odvjetnika kojima sam se bio obraćao, nisu se snašli u tome polju. No, g. Mateković je, vjerujem, i više nego sposoban za nositi se s takvim gigantima.”, zaključuje.
Dnevnik.ba