Upozorenje je danas uputio Manfred Weber (CSU), njemački europarlamentarac koji predvodi izaslanstvo EPP-a koja okuplja konzervativne stranke Starog kontinenta. S njim u posjetu Bosni i Hercegovini je i hrvatska europarlamentarka Željana Zovko (HDZ).
"Došli smo u Sarajevo s namjerom da saslušamo o razgovorima, posebno onim o Izbornom zakonu, kao i o dugoročnoj perspektivi Bosne i Hercegovine. Za nas je Bosna i Hercegovina buduća članica Europske unije. Sve što radimo je doprinos tome da Bosna i Hercegovina postane članica Unije", izjavio je Weber.
Podsjetio je da su SDA i HDZ među članicama EPP-a te je ocijenio da su pokazale volju da se postigne kompromis.
"Stranke su pokazale volju da nađu kompromis o Izbornom zakonu. Teško je postati kandidatkinja za članstvo u EU. Jedan od uvjeta za to jest da država bude funkcionalna, da postoji Izborni zakon koji je funkcionalan", ukazao je.
Svjestan je da je kompromis teško postići, ali očekuje da svi budu posvećeni.
"Želimo da svi ulože u kompromis i znamo da to nije jednostavno. No želimo da svi budu posvećeni kompromisu. Jučer smo vidjeli da postoji politička volja za kompromis", rekao je.
Naglasio je da nije prihvatljiv izostanak dogovora.
"Neuspjeh u pregovorima o Izbornom zakonu nije opcija. Nitko ne bi trebao napustiti stol bez kompromisa. Nakon toga će EPP biti prvi koji će se boriti da Bosna i Hercegovina dobije status kandidatkinje za članstvo", istakao je.
Weber se osvrnuo i na jučerašnju odluku Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) da usvoji Nacrt zakona o visokom sudskom i tužiteljskom vijeću (VSTV). Upozorio je da bi nastavak neustavnih aktivnosti u Republici Srpskoj mogao imati negativne posljedice po cijelu Bosnu i Hercegovinu.
"Ono što smo vidjeli u Republici Srpskoj je neprihvatljivo. To kažem zato što se ljudi u Europi pitaju zašto ovoliko ulažemo u ovu regiju. Želim podsjetiti da novac ne dajemo bezuvjetno. Zato želimo progres u skladu s mišljenjem Europske komisije", ukazao je.
Zovko je govorila o tome koliko EPP zaista razumije političku situaciju u Bosni Hercegovini.
"Ovaj dolazak pokazuje koliko pučani razumiju kompleksnost situacije u Bosni i Hercegovini i koliko je nužno žurno riješiti pitanje Izbornog zakona. Tajming nikada nije bio bolji", zaključila je.
Upitana je li u redu da EU financijski sankcionira sve građane zbog poteza vlasti u Republici Srpskoj, odgovorila je da je Bosna i Hercegovina jedna obitelj i da se stvari mogu rješavati samo unutar obitelji, prenosi Klix.ba.
Dnevnik.ba