U rezoluciji za koju je glasalo 336 zastupnika, 163 bilo je protiv, a 39 suzdržanih, traži se da Vijeće EU doda seksualnu i reproduktivnu zdravstvenu skrb i pravo na siguran i zakonit pobačaj u Povelju EU o temeljnim pravima.
Prema priopćenju Europskog parlamenta, u tekstu rezolucije pozivaju se države članice da u potpunosti dekriminaliziraju pobačaj u skladu sa smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije iz 2022. te da uklone i suzbiju prepreke pobačaju.
Poljska i Malta pozivaju se da ukinu svoje zakone i druge mjere kojima se pobačaj zabranjuje i ograničava.
Zastupnici osuđuju činjenicu da u nekim državama članicama pobačaj odbijaju liječnici, a u nekim slučajevima cijele zdravstvene ustanove na temelju klauzule o „prizivu savjesti”, često u situacijama u kojima bi bilo kakvo kašnjenje ugrozilo život ili zdravlje pacijenta.
U tekstu se među državama članicama koje postavljaju praktične prepreke za izvođenje pobačaja navodi i Hrvatska.
Prozvana i Hrvatska
Izražava se i zabrinutost zbog znatnog povećanja financijskih sredstava za skupine koje se bore protiv prava na izbor, koji obuhvaća i rodnu pripadnost diljem svijeta, uključujući i u EU-u.
Rezolucijom se poziva Komisija da osigura da organizacije koje se bore protiv rodne ravnopravnosti i prava žena, uključujući reproduktivna prava, ne primaju financijska sredstva EU-a. Države članice i lokalne vlasti moraju povećati svoju potrošnju na programe i subvencije za usluge zdravstvene skrbi i planiranja obitelji.
U rezoluciji se kaže da bi države članice trebale staviti na raspolaganje dostupne, sigurne i besplatne metode kontracepcije te savjetovanje o planiranju obitelji, te posebno paziti da su dobro obaviještene ranjive skupine. Žene koje žive u siromaštvu nerazmjerno su pogođene pravnim, financijskim, društvenim i praktičnim preprekama i ograničenjima pobačaja, kažu zastupnici, pozivajući države članice da uklone te prepreke.
Dnevnik.ba