Potvrdili su to danas lideri tih stranaka Semir Efendić i Nermin Ogrešević nakon sastanka u Doboju gdje se razgovaralo o nastavku pregovora o implementaciji izbornih rezultata s predstavnicima Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), Socijaldemokratske partije (SDP) i Naroda i Pravde.
Ranije su Ogrešević i Efendić najavili moguće napuštanje koalicije zbog retorike Dodika kao i nedavnog usvajanja Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti u RS kojeg je Ustavni sud BiH stavio van snage 22. rujna.
Efendić je pojasnio da je danas jasno zatraženo povlačenje tog zakona što je bio minimum nakon kojeg bi nastavili razgovore o formiranju vlasti, ali nije bilo spremnosti da se o tome razgovara te su stvari prebačene na "pravni teren".
Tu je i pitanje četvrtog državnog ministarstva, dodao je. Stranke Osmorke imale su 13 zastupnika u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH dok SNSD ima osam, a postignut je dogovor da stranke Osmorke imaju tri, a SNSD četiri ministarstva što za SBiH i NES nije prihvatljivo.
- No o svemu tome se nije ni razgovaralo jer nije bilo interesa da se razgovara o onome što utiče na ambijent provođenja ranije potpisanog koalicijskog sporazuma. Ostale stranke imaju mogućnost da nastave njegovu implementaciju - dodao je Efendić.
Ogrešević je dodao da nije bilo prostora kod SNSD-a niti ostalih lidera da se razgovara o nekim pitanjima i dogovore rješenja, naglašavajući da nije bilo suglasnosti o povlačenju zakona kojeg je usvojila Narodan skupština Republike Srpske o državnoj imovini.
- Također, shodno kapacitetu osam stranaka mišljenja smo bili da nam treba pripasti četiri ministarstva u Vijeću ministara BiH, a tu je pitanje ostalih dužnosti na nivou agencija na državnom nivou. Jedno od važnijih pitanja bilo je i korištenje bosanskog jezika u RS-u - pojasnio je Ogrešević.
Na pitanje hoće li se priključiti Stranci demokratske akcije (SDA) i Demokratskoj fronti (DF) u formiranju vlasti, Ogrešević je kazao da današnja odluka nije donesena s tom namjerom ili proračunato, naglašavajući da su navikli biti opozicija te im to nije ni sada problem.
Sastanku u Doboju prisustvovali su lider SNSD-a Milorad Dodik kao i njegovi bliski suradnici Željka Cvijanović, Zoran Tegeltija, Obren Petrović, Sanja Vulić, Boris Jerinić kao i Denis Šulić te lideri SDP-a, Naroda i Pravde, NES-a i Stranke za BiH Nermin Nikšić, Elmedin Konaković, Nermin Ogrešević i Semir Efendić.
Lideri Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), SDP-a, SNSD-a i njihovi koalicijski partneri potpisali su ranije dokument "Smjernice, načela i ciljevi u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti na nivou BiH za period 2022.-2026. godina".
U ime koalicija stranaka HDZ-a BiH, potpisnik dokumenta bio je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, u ime koalicije stranaka koje sa SDP-om čine "Osmorku", potpis je stavio predsjednik SDP-a Nermin Nikšić, a u ime SNSD-a predsjednik te stranke Milorad Dodik.
Nakon potpisivanja tog sporazuma imenovana je i predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto (HDZ) i to, kaže Efendić, zahvaljujući glasovima svih stranaka Osmorke čiji su dio bili SBiH i NES.
Dnevnik.ba