StoryEditor
istok i zapad

DUBOKE GLOBALNE PODJELE Razgovori G20 u Indiji okončani bez konsenzusa o ukrajinskom ratu

Piše fena  /  02.03.2023., 17:11h

Subrahmanyam Jaishankar izjavio je da postoje "razilaženja" po pitanju rata u Ukrajini "koje nismo mogli pomiriti jer su različite strane imale različite stavove."

- Da smo imali savršeni sastanak o svim pitanjima, to bi bila kolektivna izjava - rekao je Jaishankar.

Dodao je da su se članovi usuglasili oko većine pitanja koja se tiču manje razvijenih zemalja, “kao što su jačanje multilateralizma, promoviranje sigurnosti hrane i energije, klimatske promjene, rodna pitanja i borba protiv terorizma”.

Indija je kao domaćin skupa apelirala na sve članove podijeljene Grupe 20 da postignu konsenzus o pitanjima od duboke zabrinutosti za siromašnije zemlje, čak i ako se širenje podjele Istoka i Zapada oko Ukrajine ne može riješiti.

I dok su drugi, uključujući američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena, odlučili istaknuti svoju pozitivnu ulogu u rješavanju svjetskih kriza, podjela je bila opipljiva.

Prošlog je tjedna Indija bila prisiljena objaviti kompromitirani sažetak predsjedatelja na kraju sastanka ministara financija G-20 nakon što su se Rusija i Kina usprotivile zajedničkom priopćenju koje je zadržalo jezik o ratu u Ukrajini izvučen direktno s deklaracije prošlogodišnjeg samita čelnika G-20 u Indoneziji.

U video obraćanju okupljenim ministrima vanjskih poslova u New Delhiju, indijski premijer Narendra Modi pozvao je članice da ne dozvole da trenutne napetosti unište sporazume koji bi mogli biti postignuti o sigurnosti hrane i energije, klimatskim promjenama i dugovima.

- Sastajemo se u vrijeme dubokih globalnih podjela - poručio je Modi grupi, u kojoj su bili Blinken, kineski ministar vanjskih poslova Qin Gang i njihov ruski kolega Sergej Lavrov, na čije bi rasprave prirodno "utjecale geopolitičke napetosti tog dana".

- Svi mi imamo svoje stavove i svoje perspektive o tome kako te tenzije treba riješiti - rekao je, dodajući da “ne trebamo dozvoliti da pitanja koja ne možemo zajedno riješiti dođu na put onima koje možemo”.

Pozivajući se na strah da će se sve ogorčeniji raskol između Sjedinjenih Država i njihovih saveznika s jedne strane, i Rusije i Kine s druge strane vjerojatno dodatno proširiti, Modi je rekao da je "multilateralizam danas u krizi".

Požalio se da su dva glavna cilja međunarodnog poretka nakon Drugog svjetskog rata - sprječavanje sukoba i podsticanje suradnje - nedostižna.

- Iskustvo u posljednje dvije godine, financijska kriza, pandemija, terorizam i ratovi jasno pokazuju da je globalno upravljanje podbacilo u oba svoja mandata - rekao je.

Indijski ministar vanjskih poslova S. Jaishankar se tada osobno obratio grupi, rekavši im da "moraju pronaći zajednički jezik i dati smjer."

Blinken je, sudeći po komentarima koje je objavio State Department, proveo veći dio svog vremena opisujući napore SAD-a za jačanje energetske i prehrambene sigurnosti. On je, međutim, ministrima naglasio rekao da rat Rusije s Ukrajinom ne može proći bez izazova.

- Nažalost, ovaj sastanak je ponovo poremećen ničim izazvanim i neopravdanim ratom Rusije protiv Ukrajine, namjernom kampanjom uništavanja civilnih ciljeva i njenim napadom na ključne principe Povelje UN-a - rekao je.

- Moramo nastaviti da pozivamo Rusiju da prekine svoju agresiju i da se povuče iz Ukrajine radi međunarodnog mira i ekonomske stabilnosti - rekao je Blinken.

Napomenuo da je 141 zemlja glasala za osudu Rusije u Ujedinjenim nacijama na prvu godišnjicu invazije.

Nekoliko članica G-20, uključujući Indiju, Kinu i Južnu Afriku, odlučilo je, međutim, biti suzdržano na tom glasanju.

Blinken i Lavrov su se nakratko sastali u četvrtak na prvom sastanku na visokom nivou u nekoliko mjeseci između dvije zemlje. Američki zvaničnici naveli su da su Blinken i Lavrov razgovarali desetak minuta na marginama G-20 konferencije.

Osim što je prisustvovao G-20 i pojedinačno se sastao s Modijem i Jaishankarom u četvrtak, Blinken se odvojeno sastao s ministrima vanjskih poslova Brazila, Indonezije, Nigerije i Južne Afrike, a također je trebao održati razgovore s ministrima vanjskih poslova Nizozemske i Meksika.

Kao i na većini međunarodnih skupova od prošle godine, raskol oko rata u Ukrajini i njegovog uticaja na globalnu energetsku i prehrambenu sigurnost zasjenio je postupak. Ali kako se sukob odužio u proteklih 12 mjeseci, podjela je porasla i sada prijeti da postane glavni faktor napetosti u američko-kineskim odnosima koji su već bili zategnuti iz drugih razloga.

Kineski mirovni prijedlog za Ukrajinu koji je izazvao pohvale Rusije, ali i kritike Zapada, nije učinio ništa da poboljša situaciju jer su američki zvaničnici posljednjih dana više puta optuživali Kinu da razmatra davanje oružja Rusiji za korištenje u ratu, prenosi AP.

Dnevnik.ba

03. studeni 2024 12:58