Netanyahu i Dodik
predsjednik rs

Dodik u Izraelu s američkim i izraelskim dužnosnicima objašnjava progon i krizu

/

Pravosudne vlasti Bosne i Hercegovine raspisale su međunarodnu tjeralicu za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom Narodne skupštine Republike Srpske Nenadom Stevandićem u trenutku kada je Dodik boravio u Izraelu, gdje se susreo s nizom izraelskih i američkih dužnosnika, piše Večernji list BiH.

Ovaj susret razumije se kao pokušaj da se posljednja politička kriza rasvijetli na međunarodnom planu, iako se situacija u BiH i dalje razvija u okruženju političkih napetosti koje još nisu prerasle u sigurnosni problem. Međutim, ni jedna opcija nije isključena, a pravo pitanje sada je kako će se Dodik vratiti u Bosnu i Hercegovinu i hoće li ga netko pokušati uhititi. Naime, Milorad Dodik najavio je da će se sljedeći tjedan vratiti u BiH. On je raspisivanje međunarodne tjeralice za njim nazvao još jednim primjerom zloupotrebe pravosuđa u političke svrhe.

 - Nastavit ću sa svojim aktivnostima. Čekaju me još neke važne aktivnosti u idućim danima za Republiku Srpsku i na miran način ću se vratiti u RS idućeg tjedna - izjavio je Dodik, kako prenosi portal javnog servisa RTRS.

Dodik je u Jeruzalemu sudjelovao na konferenciji posvećenoj borbi protiv antisemitizma, koju je organiziralo izraelsko Ministarstvo dijaspore.

Potpora Izraelu

Dodik je putovao iz Beograda u Izrael u utorak, a okolnosti pod kojima je prešao granicu, unatoč raspisanoj internoj tjeralici, i dalje su predmet istrage Granične policije BiH. Nakon što se javio iz Izraela, Tužiteljstvo BiH zatražilo je da se za njim raspiše međunarodna tjeralica, a Sud BiH je u srijedu prihvatio taj prijedlog. Nalog za raspisivanje tjeralice poslan je Glavnom tajništvu Interpola u Lyonu, gdje se sada provjerava je li ispunjen set pretpostavki kako bi tjeralica postala pravomoćna i kao takva bila proslijeđena svim državama članicama Interpola, koje bi onda imale obvezu uhititi Dodika i izručiti ga BiH.

Raspisivanje međunarodne tjeralice također se odnosi na Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine RS-a, koji je prešao granicu, ali se vratio u BiH, gdje se i sada nalazi. Dodik je na konferenciji u Izraelu govorio o antisemitizmu i holokaustu, pohvalivši politiku Donalda Trumpa, kojeg je nazvao "osloboditeljem svijeta".

Predstavio je način na koji je Hamasov teroristički napad na Izrael obilježen u Banjoj Luci odnosno u Sarajevu. Posve proturječne krajnosti u kojima se simpatiziralo Izraelce odnosno Palestince, ali i Hamas. Dodik je također govorio o potpori Izraelu, podsjećajući da je 7. listopada 2023. godine Republika Srpska poslala poruke podrške Izraelu, dok je zgrada Predsjedništva bila osvijetljena bojama izraelske zastave, za razliku od Sarajeva, gdje su, prema njegovim riječima, "vidjeli palestinske zastave na ulicama". Osim toga, Dodik je tvrdio da su se u Sarajevu trudili onemogućiti njegov dolazak na Međunarodnu konferenciju o borbi protiv antisemitizma koja se održala u Jeruzalemu. Dodik je dalje naglasio da će "neki prijatelji Republike Srpske" istražiti sve što se događa i "razotkriti ovu podvalu koja se zove muslimanski nacionalizam i šovinizam prema Srbima".

- Žele me spriječiti da idem u posjete, da se sastajem s državnicima te me tako izolirati pa onda pričati kako se ne mogu ni s kim sastati. To je sarajevski "pasjaluk" koji nije ništa nepoznato. Na nama je boriti se. Nemam namjeru odustati. Imam još dovoljno godina života da se izborim za adekvatan status RS-a - rekao je Dodik.

Ove izjave i postupci izazvali su veliku pozornost jer su predstavljale nastavak političkih borbi koje se vode u BiH, gdje su institucionalni i politički okviri već pod velikim napetostima. Ministar unutarnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je da institucija Interpola u svojoj stogodišnjoj povijesti nikada nije smjela ni trebala raspisivati tjeralice u političke svrhe, sugerirajući da je riječ o političkom progonu. U međuvremenu su se u javnosti djelomično pojavili detalji iz presude sutkinje koja je donijela prvostupanjsku presudu čelniku RS-a.

Izborni zakon i koalicija

U međuvremenu, sporazum o uspostavi nove vladajuće većine u BiH postao je gotovo neizbježan. Očekuje se da će biti potpisan najkasnije do 2. travnja, a sastanak čelnika stranaka koje bi trebale činiti novu vladajuću koaliciju planiran je za predstojeći tjedan.

Ova nova koalicija neće uključivati stranku Milorada Dodika, Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD). Uz HDZ BiH, novu koaliciju trebale bi činiti još po tri srpske i tri probošnjačke stranke - Naša stranka, Narod i pravda, SDP BiH te tri oporbene stranke iz RS-a - SDS, PDP i ZPR.

Čelnik HDZ-a BiH Dragan Čović najavio je da će u novoj koaliciji tražiti izmjene Izbornog zakona kako bi se zajamčila jednakopravnost triju konstitutivnih naroda. Predrag Kojović, jedan od čelnika Naše stranke, predložio je asimetrični model da se dva člana državnog Predsjedništva iz Federacije BiH biraju kroz državni Dom naroda, a još jedan iz Republike Srpske, i to na izravnim izborima. U ovakvim okolnostima nije održana ni redovita sjednica Vijeća ministara BiH zbog protivljenja ministara iz reda SNSD-a predloženim točkama dnevnoga reda. Umjesto toga, održana je izvanredna kako bi se spriječile štetne posljedice zbog blokade računa BHANSA-e zbog presude u korist slovenskog Viaducta od čak 54 milijuna eura.

Dnevnik.ba