Dodik je naglasio da "pošto je srpski narod vječito slobodu branio i osvajao, tako smo mi tog 9. siječnja krenuli u osvajanje naše slobode".
- Napredak koji je Republika Srpska ostvarila rezultat borbe za pravo i dostojanstvo, prije svega otporom međunarodnoj intervenciji koja je uvijek bila snažna, a snažna je i sad - rekao je Dodik, prenosi RTRS.
Dodik Republiku Srpsku u budućnosti vidi prije svega kroz jačanje njene autonomije i afirmaciju njenih prava.
- Ako se to ne desi, vjerujem da će generacije koje dolaze afirmirati naše pravo na samoopredjeljenje i da ćemo tako moći odlučivati o našoj političkoj budućnosti - rekao je Dodik
Na pitanje kako vidi političku realnost BiH danas, Dodik je odgovorio da je "BiH jedna ozbiljna nevolja za nas ovdje i retrogradna struktura".
- BiH je neuspješna, neostvarena i nedovršena zemlja koja nema nikakvu perspektivu. Nemamo razlog da svoje živote upotrebljavamo za takvu BiH. Ona se ne može objasniti drugačije osim Andrićevim riječima da kad uđeš u BiH, tu prestaje logika. Imate paraustavne odluke, a imate Ustav; imate pojedinca koji se predstavlja kao visoki predstavnik, a nije imenovan na tu dužnost; imate vlast stranaca, a nigdje ne piše da su oni vlast. Nema zemlje na svijetu u kojoj je sudac Ustavnog suda stranac - rekao je Dodik.
Dodik je naglasio da "BiH nema nijedan unutarnji konsenzus o svom postojanju, nijedan zajednički praznik, osim Nove godine, BiH nema budućnost".
- Ona egzistira na sili međunarodne zajednice, a ta sila nije dovijeka, ona će nestati i ja vjerujem da će se BiH na miran način razići - kazao je Dodik.
On misli da Bošnjaci griješe što se protive izvornom Daytonu.
- Ukoliko se ne uspijemo vratiti na Dejtonski sporazum, Republika Srpska će krenuti ka izlazu - izjavio je srpski član Predsjedništva Bih.
Komentirajući proces vraćanja nadležnosti Srpskoj, Dodik je podsjetio da su one tijekom vremena Srpskoj oduzimane, a ne dobrovoljno prepuštane, "iako su prethodne vlasti dale suglasnost za tri oblasti – vojsku, neizravne poreze i pravosuđe".
- Sve ostale nadležnosti kao što su sudovi i tužiteljstvo je nametnuto grubim nasiljem visokih predstavnika. Isto važi i za druge oblasti, 83 nadležnosti kroz 140 zakona su nametnuli visoki predstavnici. Ono što je važno je da nije promijenjen Ustav BiH i da taj Ustav predstavlja garanciju da ponovno možemo ovladati oduzetim nadležnostima. Taj proces je sada na početku i nama predstoje godine borbe za poštovanje Ustava ako je BiH ustavna, a ne paraustavna država - poručio je Dodik.
Odgovarajući na posljednje pritiske sa Zapada, Dodik je ocijenio da oni postoji od početka.
- Mislim da je postojao tajni ili prešutni dogovor Bošnjaka i Amerike, da oni potpišu Dejtonski sporazum, a da će Amerikanci u godinama koje dođu napraviti unitarnu i centraliziranu zemlju. Oni to i rade. To međutim još nije blizu kraja. Zato Washington promovira politiku vraćanja u BiH, da bi taj posao završili - rekao je Dodik.
Dodik je istaknuo da je "u SAD na vlasti demokratska struktura političara koja je karijere napravila na priči i stereotipima o lošim Srbima i Srbima kao zločincima".
- Oni sada rade isto što su radili i nekada, kada su Aliji Izetbegoviću i Harisu Silajdžiću obećali da će im izgraditi Bosnu kakvu žele - kazao je Dodik.
Dodik, međutim, računa na "slovo Daytonskog sporazuma i međunarodno pravo".
- To nije nimalo lako i nisam naivan da vjerujem da će veliki i moćni poštovati zakone međunarodnog prava, ali svakako najprije na to računam. Drugo je volja naroda ovdje. Ovaj narod želi Republiku Srpsku. I treće, računam na prijatelje, na one kojima je stalo do međunarodnih sporazuma, reda u svijetu, dogovora, a ne nametanja. Povećava se broj onih koji su spremni da Republici Srpskoj daju podršku - zaključio je Dodik.
Dnevnik.ba