Mahmuzić je kazao da je porast kamatnih stopa bio očekivan i da nije pretjeran, ali da je medijski eksponiran samo u FBiH.
“Porast kamatnih stopa se događa i u Hrvatskoj i u Srbiji. Događa se i u entitetu Republika Srpska, međutim kod nas se neka zabrinutost pojavila. U izjavama iz Agencije uvjeravali smo javnost da trenutno nema nekog pretjeranog razloga za zabrinutost. Usklađivanja koja se događaju, događaju se zbog promjene vrijednosti EURIBOR-a – bila su očekivana, bila su predvidiva – i događaju se za određeni broj klijenata u određenom broju banaka”, kazao je.
Smatra da i promjene koje su se dogodile nisu značajno utjecale na otplatnu sposobnost građana.
“Ta promjena u rati koja se dogodila nije mogla značajno ugroziti otplatnu sposobnost građana. A razumijemo i kontekst kada vidimo da su poskupile osnovne životne namirnice, da su troškovi života porasli”, dodao je.
Mahmuzić poručuje građanima da životni vijek kredita ne prestaje u trenutku kada uzmu kredit.
“Tada počinje životni vijek kredita i počinje njegova otplata. Najveća odgovornost je na klijentu i nakon klijenta na banci. Klijenti su ti koji moraju razmišljati što će se događati. Ne možemo uvijek razmišljati o najboljem scenariju, moramo i o onome što se može dogoditi za životnog vijeka kredita”, kazao je.
Kazao je da Agencija za bankarstvo FBiH prati situaciju.
“Ako situacija eskalira, ako vidimo da kamatni rizik može dovesti u pitanje stabilnost bankarskog sektora, imamo određene alate na raspolaganju i reagirat ćemo da bi zaštitili bankarski sektor”, kazao je.
Prema njegovim riječima, još uvijek se ne očekuje rast kamatnih stopa u siječnju iduće godine.
“Još uvijek je rano govoriti. Možemo krajem studenog govoriti o nekim pretpostavkama za prvi kvartal naredne godine”, kazao je.
Dnevnik.ba