Ovo rečenicom dio mostarskih srednjih i osnovnih škola izravno se uključio u širenje međunacionalnog razdora u Mostaru s obzirom na to da je sud u Haagu utvrdio kako je Stari most bio legitiman vojni cilj, a k tomu nikad nije utvrđeno ni da je srušen granatama koje su ispaljene s položaja HVO-a.
"U ime osnovnih i srednjih škola Mostara obavještavamo Vas da će učenici, roditelji, profesori i direktori i građanstvo 9.11.2021. godine u 10:16 biti na Starom mostu povodom obilježavanja 28. godišnjice od rušenja simbola arhitekture i civilizacije. U manifestaciji obilježavanja godišnjice od rušenja Starog mosta će sudjelovati oko 800 osnovaca i srednjoškolaca. Prisustvovat ćemo tradicionalnom skoku skakača u Neretvu bez aplauza u organizaciji 'Skakača sa Starog mosta'", stoji u priopćenju Koordinacijskog tima učenika, profesora, roditelja i direktora/ica osnovnih i srednjih škola Mostara.
Dodaje se kako je Stari most UNESCO-va svjetska baština (uvršten na listu 2005. g. op.a.) koji je, kada je izgrađen, bio najveća lučna konstrukcija na svijetu.
"Tijekom rata u Bosni i Hercegovini (1992–1995), most je djelomično oštetila Vojska Republike Srpske (VRS) i Jugoslavenska narodna armija (JNA). Dana 9. studenog 1993. pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO) srušili su Stari most kao dio kampanje granatiranja i teroriziranja Mostara što je potvrdio Međunarodni sud u Haagu - postojanje udruženog zločinačkog pothvata HVO i HZHB s ciljem etničkog čišćenja Mostara. Most je rekonstruiran i potpuno obnovljen 2004.", stoji u priopćenju Koordinacijskog tima učenika, profesora, roditelja i direktora/ica osnovnih i srednjih škola Mostara.
Dnevnik.ba