Čović: Postoje rješenja koja će uvažiti sve interese u FBiH kad je u pitanju plin. Naturajući stavove je apsolutno pogrešan pristup
Godinu koja je počela s ohrabrujućim vijestima BiH je ispratila blokirana, ponovo podijeljena, posvađana i zaustavljena na europskom putu. Predsjedavatelj Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović i dalje je optimista.
U intervjuu za „Dnevni avaz“ govorio je o krivcima za zastoj na europskom putu, zaključcima NSRS, susretu s Dodikom nakon operacije, kompromisu o Južnoj interkonekciji i očekivanjima u 2025. godini.
Je li moguć kompromis o Južnoj interkonekciji? Mora li taj projekt voditi novo, hrvatsko poduzeće ili to može reorganizirani „BH-Gas“?
- Južna plinska interkonekcija je vještački problem. To moramo razumjeti. To nam svima treba smetati, radi čega nas je neko danas zbog Južne interkonekcije prema Hrvatskoj, koja bi trebala osigurati poveznicu i novi, alternativni izvor plina, doveo u situaciju da mi o njoj raspravljamo kao o problemu na kojem se dijele odnosi u BiH. I druga stvar, da jedan novi medij – plin, kao novi energent omogućimo čitavom području Hercegovine, gdje ga do sada nije bilo. Mislim da je to apsolutno pogrešan pristup. Ako je strateški interes plinifikacija, a jeste i trebao bi biti, pa i hrvatskog naroda, ne znam zašto bi interes bio da ova ili ona firma vodi taj proces. To je pitanje operativnog dogovora unutar FBiH. Ako smo samo dva dana prije sjednice Vlade FBiH kolega Nikšić i ja sa suradnicima usuglasili taj prijedlog zakona, zašto taj zakon nije prošao na Vladi FBiH? Načina ima, samo prijateljima izvana moramo kazati da nam na taj način ne pomažu.
Čini se da je posrijedi strah Mostara od zavrtanja plina iz Sarajeva, ali i obrnuto. Vi ne odustajete od stava da to mora biti posebno poduzeće?
- Nikad mi nismo kazali da smo isključivi u bilo čemu, ali trebamo postići dogovor o tome, sukladno Ustavu i zakonima. Energetski biznis, po Ustavu, podijeljen je između više razina vlasti, primarno između entiteta i županija, pa to moramo razumjeti na taj način. Tako smo organizirali i elektroprivrede, telekome, pošte ... Vidio sam inicijative nekih kolega iz Parlamenta koji su željeli, kao odgovor na Južnu interkonekciju, da reorganiziramo i ova javna poduzeća, da ih spojimo tobože zbog racionalnosti. To samo pokazuje koliko je nepovjerenje između nas. Dok god postoji nepovjerenje, postojat će i ovakvi isključivi stavovi. Zbog toga smo unutar Vlade FBiH pokušali naći kompromis. Postoje rješenja koja će uvažiti sve interese u FBiH kad je u pitanju plin, ali nikako naturajući neke stavove, a pogotovo proglašavajući nekog, tko se ne slaže, da je protiv BiH i da ganja svoje privatne interese. Ovo su strateška pitanja koja treba, prije svega, prepustiti struci, a naravno da eliminiramo i strahove o kojima ste govorili.
Je li kompromis moguće postići u okviru „BH-Gasa“, pod uvjetom najavljene reorganizacije?
- Sami ste kazali, pod uvjetom. „BH-Gas“ kao tvrtka ima svoje probleme i oni se moraju riješiti. Ne možemo takvoj kompaniji, s bezbroj unutarnjih problema iz ne tako davne povijesti, financijskih i organizacijskih, pa i pravnih problema, dopustiti da ulazi u nove projekte. Mi moramo ozbiljno razgovarati oko te kompanije i da nema Južne plinske interkonekcije. I da je nema, ja smatram da „BH-Gas“ ne bi bio dobar. Uostalom, zašto smo imali sve aktivnosti oko „BH-Gasa“ u posljednjih četiri ili pet godina.
Dnevnik.ba