Također, izvedena je i interventna vježba – spašavanje s visina koju je izvela Hercegovačka gorska služba spašavanja.
Specijalizirana oprema nabavljena je u okviru projekta "Zajednički odgovor" čiji je cilj unaprjeđenje sustava prevencije, intervencije i procesa oporavka od katastrofa uzrokovanih klimatskim promjenama u prekograničnom području BiH - CG, te osposobljavanje sustava da odgovori na nove izazove kroz jačanje kapaciteta lokalnih službi i unapređenje prekogranične suradnje.
Projekt financira Europska unija u okviru programa prekogranične suradnje Bosna i Hercegovina – Crna Gora ukupne vrijednosti preko 590.000 eura, od čega je Europska unija osigurala oko 490.000 eura bespovratnih sredstava.
Nazočnima se obratio predsjednik Vlade HNŽ-a Nevenko Herceg koji je podsjetio da ta vlada godinama ulaže velike napore i sredstva kako bi, putem Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo, osigurala učinkovit sustav zaštite koji se oslanja upravo na prevenciju, pripravnost i brzi odgovor na svaki oblik nesreće i katastrofe.
- Radili smo i radimo na uvezivanju jakih protupožarnih snaga, izgradili smo suvremeno opremljen Operativni centar civilne zaštite, u cijelosti organiziran prema modelima država članica Europske unije i premrežen kroz cjelokupan županijski zemljopisni i administrativni prostor - podvukao je predsjednik Vlade HNŽ-a.
Istaknuo je kako su obuke organizirane u sklopu projekta, kao i nabava opreme za zaštitu i spašavanje, dragocjen iskorak za sve djelatnike interventnih službi koji se na terenu suočavaju s različitim izazovima, od onih uzrokovanih prirodom, do onih koje prouzroči čovjekova nepažnja ili čovjekova zloća, protiv čega se najteže boriti.
Šef Sekcije operacija za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu suradnju Izaslanstva Europske unije u BiH Gianluca Vannini ukazao je na važnost opreme u odgovoru na prirodne nesreće.
- Najvažnije je ojačati vatrogasne jedinice i Civilnu zaštitu, kao i uspostaviti suradnju jedinica iz BiH i Crne Gore, posebice u ovom području koje je sklono požarima. Na taj način, uz pomoć ove opreme, čitav sustav bit će ojačan i spreman suočiti se s mogućim katastrofama - poručio je Vannini.
Dodao je da su u planu i treninzi za obuku djelatnika interventnih službi kako bi se upoznali s doniranom opremom.
V.d. ravnatelja Uprave za civilnu zaštitu i vatrogastvo HNŽ-a Eugen Ćubela naveo je kako je realizacija projekta počela 1. srpnja 2022. i trajat će dvije godine, a riječ o opremanju službi zaštite i spašavanje HNŽ-a, gorskih službi spašavanja, te opremi za spašavanje u vodi i pod vodom.
Po njegovim riječima, vrijednost danas uručene opreme je 100.000 eura.
Predsjednik Udruženja za poduzetništvo i posao LiNK Tomislav Majić kazao je kako se zbog klimatskih promjena i velikog broja posjetitelja u prekograničnom području povećava opasnost od raznih vrsta nesreća i nepogoda.
Spomenuo je i važnost prekograničnog povezivanja, dodavši da se intenzivno radi na razmjeni dobrih praksi u cilju prevencije, boljeg planiranja i zajedničkog odgovora na nesreće i bržeg oporavka od njih.
Dnevnik.ba