Proces pristupanja je počeo još 2015. godine kada je BiH podnijela zahtjev za članstvo u Mehanizmu EU za civilnu zaštitu. Tada je procijenjeno da nije spremna i osiguran je grant projekt od 2,5 milijuna eura za poboljšanje kapaciteta. Ovaj projekt je implementiran i završen prvog studenog 2021. godine čime su stvoreni uvjeti za pristupanje Mehanizmu.
Vijeće ministara je 13. srpnja usvojilo osnove za vođenje pregovora, a Predsjedništvo BiH je također 22. srpnja usvojilo osnove za vođenje pregovora i imenovalo pregovaračko izaslanstvo BiH u procesu pristupanja Mehanizmu EU za civilnu zaštitu.
Prvi sastanak pregovaračkih delegacija je održan 26. srpnja i konstatirano je da nema primjedbi na ponuđeni tekst i dogovoreno je da iz delegacije EU do 19. kolovoza provede svoje procedure. Nakon toga će se održati završni pregovarački sastanak i onda će se u proceduru uputiti završni sporazum na usvajanje u Vijeće ministara i Predsjedništvo BiH.
Potpisivanjem sporazuma se očekuje u prvoj polovici rujna čime će Bosna i Hercegovina postati punopravna članica Mehanizma, pojašnjava vođa pregovaračke delegacije i šef odsjeka za strateško planiranje Idriz Brković.
Ističe kako je nakon toga došao poziv i poslan je prijedlog sporazuma za pristupanje i otpočinjanje pregovora za članstvo u Mehanizma. Potpisivanjem Sporazuma o pristupanju Mehanizmu EU za Civilnu zaštitu. Bosna i Hercegovina će postati punopravna članica Mehanizma i otvorit će se mogućnost da se surađuje s drugim državama u osposobljavanju, obuci te zemlje članice Mehanizma imaju dužnost da podrže druge članice pogođene katastrofom kada je to potrebno.
"Sve zemlje članice se obavezuju na razmjenu informacija, koordiniranje zajedničkih operacija, podjelu resursa kako bi se osigurao brži i efikasniji odgovor na katastrofe unutar, ali i van Europske unije," pojašnjava Brković.
Članstvo će omogućiti institucijama BiH koje su u sistemu zaštite i spašavanja pravovremen i adekvatan odgovor na nesreću kada se iscrpe resursi unutar Bosne i Hercegovine.
"Vrlo bitno je da se članstvom otvara mogućnost da se direktno aplicira na projekte koje se nude u Europskoj uniji, što do sada nije bio slučaj. Na nama je koliko se brzo možemo organizirati i uspješno pripremati projekte da bi opravdali članarinu koju će BiH plaćati," govori Brković.
Kaže kako je kroz pregovore postignut dogovor o tome da Bosna i Hercegovina do 2027. godine, plaća samo 30 posto od članarine koju bi trebala plaćati na osnovu BDP-a i drugih mjerila koji ulaze u obračun.
"Civilna zaštita će biti prvi segment nekog sistema u BiH koji će ući u europske asocijacije. Svi u Bosni i Hercegovini su dosta radili u proteklom periodu, dosta poslova je odrađeno. U 2018. godini boravila je ekspertska misija iz EU koja je snimala stanje u oblasti Civilne zaštite, pa je usvojen akcioni plan za implementaciju. Sada je u Europskoj uniji procijenjeno da smo mi spremni da budemo punopravna članica," ponosno ističe Brković.
Trenutno je pokrenut mehanizam usvajanja sporazuma za članstvo, pozitivno mišljenje su dale sve nadležne institucije u Bosni i Hercegovini.
Kroz pristupanje otvara se mogućnost i većih kvota za obuku stručnjaka, certificiranje pripadnika različitih službi. Bosna i Hercegovina će se pridružiti klubu kojeg osim 27 članica EU čine i Island, Crna Gora, Norveška, Srbija, Sjeverna Makedonija, Turska
"Plan je da se sporazum potpiše u prvoj polovini septembra ove godine i on potpisivanjem će stupiti na snagu i Bosna i Hercegovina će postati dijelom Mehanizma za civilnu zaštitu Europske unije," rekao je Klix.ba, Idriz Brković
Otvara se mogućnost većih kvota obuke za ljude, certificiranja pripadnika različitih službi. Do sada su članice Mehanizma Civilne zaštite, 27 članica EU, Island, Crna Gora, Norveška, Srbija, Sjeverna Makedonija, Turska.