Čitlučke učenice na međunarodnom natjecanju iz kreativne industrije u Osijeku
"Milenijsko natjecanje iz kreativne industrije" nacionalno je i međunarodno natjecanje organizirano za osnovnoškolce, srednjoškolce i studente iz Republike Hrvatske i inozemstva, oblikovano po pedagoškim i metodičkim standardima, a održat će se od 5. do 6. prosinca na Ekonomskom fakultetu u Osijeku.
Učenici Osnovne škole fra Didaka Buntića iz Čitluka treću godinu sudjeluju na spomenutom natjecanju sa zanimljivim projektom kojim će se predstaviti u jakoj međunarodnoj konkurenciji, a sve u cilju razvijanja vještina, kritičkog razmišljanja, kreativnosti i unaprjeđivanja stečenih znanja, priopćeno je iz Općine Čitluk.
Članice sekcije "Glagoljaši" osnažile su se za kreativno djelovanje, te pronašle idejno rješenje koje počiva na povijesnom i kulturnom nasljeđu.
Cilj njihovog projekta je turistička valorizacija biljke broć. Broć je biljni rod korisnih trajnica iz porodice broćevki, a ime Brotnjo potječe od te biljke kojom se u srednjem vijeku u Brotnju bojilo sukno (platno). Ta biljka karakteristična za ovo podneblje nalazi se i u grbu općine Čitluk.
U svom projektu čitlučke učenice predstavljaju pravi ili bojadisarski broć "Rubia tinctorum" iz čijeg se korijena dobiva purpurna boja alizarin.
Broćevo crvenilo - alizarin, najstarija je prirodna boja. Od davnina su se njime bojale pisanice, tkanina, koža, pločice i slično.
Učenice su se prvo upoznale s Putom svile - mrežom karavanskih puteva čiji je glavni cilj bio povezivanje Sredozemlja i istočne Azije. Ti putevi zasnivali su se na razmjeni trgovačke robe, omogućivanju diplomatskih kontakata i spoznajama o drugim kulturama.
Zatim su pristupile temeljitom istraživanju raspoređenosti rasta biljke broć u svijetu, a nakon toga osmislile su buduću turističku rutu novog puta svile, takozvanog "Puta svile - Puta broća" s fokusom na ovu biljku kao tematsku poveznicu inicijative. Svrha projekta je akumulacija i povezivanje turističkih atrakcija.
Također, u suradnji s likovnom sekcijom izradile su statuu Općine Čitluk na kojoj je navedena biljka.
Učenice su se i same okušale u bojanju jaja i tkanine rabeći korijen biljke. Kako je broć poznat i po svojoj ljekovitosti, otišle su korak dalje, te osmislile budući turistički proizvod ove općine, a to je prirodni čaj "Broćanska rubia".
Članice sekcije smatraju kako je biljka zbog svoje jedinstvenosti i široke mogućnosti primjene iskoristiv turistički potencijal.
Mentorice i voditeljice tima BROĆ koje su vodile učenice u procesu izrade, prijave, predaje idejnog rješenja, kao i njegovog skorog predstavljanja u Osijeku, su Božana Bevanda i Jasna Ćorić.
Dnevnik.ba