U fokusu je tržišta danas bila Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) koja je u redovnom mjesečnom izvješću snizila procjene rasta globalne potražnje za naftom u ovoj i idućoj godini, za 460 tisuća odnosno 360 tisuća barela dnevno.
Pojačana neizvjesnost i sve veći izazovi
Svjetsko gospodarstvo ušlo je u razdoblje pojačane neizvjesnosti i sve većih izazova, istaknuo je OPEC, s obzirom na visoku inflaciju, postroženu politiku središnjih banaka vodećih gospodarstava, visoku razinu javnog duga u mnogim zemljama i probleme u nabavi.
Snižena prognoza rasta potražnje objašnjava zašto su OPEC i njegovi saveznici odlučili smanjiti proizvodnju od studenoga za dva milijuna barela dnevno, što je izazvalo oštre kritike SAD-a, napominje Reuters. Nakon te odluke OPEC+ američki predsjednik Joe Biden zaprijetio je "posljedicama" po odnose sa Saudijskom Arabijom.
Odgovor Washingtona "pojačao je početni utjecaj (odluke) na tržište nafte", rekao je analitičar Verisk Maplecrofta Torbjorn Soltvedt, no on bi na kraju mogao biti prigušeniji no što odluka sugerira, dodao je.
Jači dolar poskupljuje naftu za kupce s drugim valutama
"Saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman pojasnio je da će stvarno smanjenje biti blaže od ukupne brojke od dva milijuna barela dnevno zato što nekoliko država članica nije dosegnulo plafon proizvodnje", podsjetio je analitičar Veris Maplecrofta.
Zabrinutost za gospodarstvo potaknuo je već jučer Međunarodni monetarni fond (MMF), upozorivši da bi trećina svjetskog gospodarstva ove i iduće godine mogla bilježiti pad aktivnosti.
Uteg cijenama bio je danas i jaki dolar, koji je dosegnuo najvišu razinu prema japanskom jenu unatrag 24 godine zbog zabrinutosti koju je potaknula inflacije i brzog tempa podizanja kamatnih stopa u SAD-u.
Jači dolar poskupljuje naftu za kupce s drugim valutama i time smanjuje potražnju. OPEC je u odvojenom izvješću objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u utorak pojeftinio 3,1 dolar, na 96,03 dolara.
Dnevnik.ba