Cijena električne energije u ugovorima za godinu unaprijed u Njemačkoj dosegla 995 eura po megavat satu, dok je u Francuskoj cijena električne energije u istim ugovorima preko 1.100 eura, to je deset puta više u odnosu na cijenu koja je bila prošle godine u ovom periodu.
U Britaniji, energetski regulator Ofgem rekao je da će povećati gornju granicu za cijenu struje i plina gotovo dvostruko od 1. listopada na prosječnih 3.549 funti (oko 4197 eura) godišnje. Ofgem je za porast okrivio skok globalnih veleprodajnih cijena plina nakon ukidanja Covid restrikcija i ruskih ograničenja opskrbe.
Češka Republika, koja je predsjedava Europskom unijom, najavila je u petak da će sazvati EU summit o energetskoj krizi "što je prije moguće".
Cijene energije su skočile u Europi jer je Rusija smanjila opskrbu prirodnim plinom kontinentu, uz strah od drastičnijih rezova zimi usred napetosti između Moskve i Zapada zbog rata. Jedna petina europske električne energije proizvodi se u plinskim elektranama, pa pad ponude neizbježno dovodi do poskupljenja.
Europske cijene plina u petak su dosegle 341 eura po MWh, blizu rekordne cijene od 345 eura u ožujku.
Gašenje nekoliko nuklearnih reaktora zbog problema s korozijom pridonijelo je povećanju cijene električne energije u Francuskoj jer je proizvodnja električne energije dramatično smanjena u zemlji.
Samo 24 od 56 reaktora kojima upravlja energetski div EDF u četvrtak su bila na mreži. Francuska, koja tradicionalno izvozi električnu energiju, sada je uvoznik.
"Zima će biti teško razdoblje za sve zemlje u Europi.Cijene će ostati visoke, moguće da budu i veće", rekao je za AFP Giovanni Sgaravatti, istraživač u Bruegl think tanku u Bruxellesu, prenosi France24.
Dnevnik.ba