Britanski veleposlanik Reilly: Nisam rekao da se BiH mora odreći konstitutivnosti naroda
Britanski veleposlanik u Bosni i Hercegovini Julian Reilly održao je predavanje na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru na temu "Od Daytona do euroatlantizma: Trajna uloga Ujedinjenog Kraljevstva u potpori i razvoju za sigurnu, suverenu i prosperitetnu BiH.
" Tom prilikom odgovorio je na pitanje jednog studenta da prokomentira svoju izjavu tijekom sastanka s predsjedateljem Općinskog vijeća Bugojno, Miroslavom Zelićem, gdje je navodno izjavio da će se BiH morati odreći konstitutivnosti naroda na putu prema Europskoj uniji.
Reilly je kategorično negirao da je takvo što rekao, pojasnivši kako su njegove riječi pogrešno interpretirane. "Prva stvar koju trebam pojasniti jest da to nisam rekao. Netko je rekao da sam to izjavio u privatnom razgovoru o nečemu sasvim drugom. To nije na meni da kažem, niti je to ono što sam iznio. Ljudi često iz mojih riječi izvlače zaključke temeljene na vlastitim strahovima," izjavio je Reilly, prenosi RTV Herceg-Bosne.
Veleposlanik je istaknuo kako se u Bugojnu osvrnuo na Daytonski sporazum, naglasivši njegovu važnost za stabilnost BiH. "Dayton je osmišljen kako bi zaustavio rat i osigurao čvrste temelje za narode ove zemlje. Bio sam vrlo jasan da entiteti moraju omogućiti suradnju triju konstitutivnih naroda i drugih građana kako bi se pronašao način za napredak. Ustav BiH također jasno nalaže poštovanje međunarodnog humanitarnog i ljudskog prava," naglasio je.
Osim što je odbacio tvrdnje o ukidanju konstitutivnosti, Reilly je istaknuo kako se u svom govoru osvrnuo na primjere iz drugih zemalja, poput Belgije. "Belgija ima složen sustav s Valoncima i Flamancima, koji često ne razumiju jezike jedni drugih, ali su spremni surađivati. To je kompatibilno s Europskom unijom. No, pitanje je kako se takva prava upravljaju i koliko dodatnih prava određene zajednice imaju," objasnio je veleposlanik, dodajući kako je nužno pronaći rješenja koja omogućuju napredak BiH.
Naglasio je kako se tempo i prioriteti BiH na europskom putu trebaju pažljivo razmotriti. "Ako je ekonomska integracija s Europom i rano pristupanje EU-u ključna stvar, onda će možda biti potrebne prilagodbe. No, ako stabilnost zemlje zahtijeva da se zadrže trenutni sustavi, to je također legitimna odluka. Ali to je izbor koji građani ove zemlje trebaju donijeti," kazao je Reilly.
Obraćajući se studentima, veleposlanik je poručio da oni imaju ključnu ulogu u budućnosti BiH. "Većina vas u ovoj prostoriji rođena je nakon potpisivanja Daytona. Ovo je vaša zemlja. Vi trebate odlučiti kamo želite ići i kako želite raditi sa svojim sugrađanima, od kojih su mnogi različite etničke pripadnosti i religije od vas. Oni imaju jednako pravo na ovu zemlju kao i vi, a vi imate jednako pravo kao i oni," izjavio je.
Reilly je zaključio kako su ponekad njegove riječi pogrešno shvaćene, što izaziva nepotrebne nesporazume. "Dobro je imati priliku pojasniti svoje stavove, jer znam da je ono što sam rekao možda pogrešno preneseno. Ova zemlja pripada svima vama, i vi ste ti koji odlučujete o njenoj budućnosti," zaključio je veleposlanik.
Dnevnik.ba