Radnici Komosa ovim su prosvjedom ukazali na problem neuplaćenih doprinosa za radni staž, zbog čega pojedini od njih nisu u mogućnosti ostvariti pravo na umirovljenje.
Predsjednik Županijskog odbora Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) Samostalnog sindikata radnika komunalne privrede u FBiH Fikret Dedović kazao je kako je 11 radnika Komosa steklo uvjete za mirovinu, ali zbog više od sedam godina neuplaćenog radnog staža ne mogu regulirati svoj status.
- U ožujku ove godine konačno je formirano jedinstveno komunalno poduzeće u kojem su se ujedinila tri mostarska poduzeća, Komunalno, Komos i Parkovi. U tom ujedinjenju Komunalno je preuzelo radnike i imovinu od Parkova i Komosa, međutim, nisu preuzeli obaveze po uplati doprinosa za radni staž radnicima Komosa. Tako sada imamo 11 kolega koji su stekli uvjete za umirovljenje, ali ne mogu ostvariti to pravo jer imaju preko sedam godina neuplaćenog radnog staža - kazao je Dedović.
Sindikat traži od Grada Mostara da se aktivno uključi i nađe način da se ovim ljudima osiguraju novčana sredstava za podmirenje dugova prema Zavodu mirovinskog osiguranja.
- Smatramo da to radnici Komosa zaslužuju. Oni su u cijelom ovom periodu, dok je poduzeće bilo u stečaju, bili podrška uspostavi jedinstvenog komunalnog poduzeća, prošli su i period nepostojanja gradskog vijeća i svega ostaloga i na neki način su, zapravo, oštećeni i od strane Komosa i od Gradske uprave Mostara, jer je Grad većinski vlasnik JP Komosa - kazao je Dedović.
Dodao je kako je sindikat od samog početka znao da ima neuplaćene doprinose.
- Nadali smo se da će tijekom stečajnog postupka, prodajom imovine Komosa uplatiti ovi doprinosi jer tako nam je obećavano. Stečajni upravnici su govorili da Komos ima imovinu koja se može prodati i da se od prodaje te imovine mogu pokriti i uplatiti ovi doprinosi. Međutim, tek prije dvije godine saznajemo da imovina Komosa nije uknjižena i da, zapravo, stečajni upravnik nema mogućnosti ni sredstava uplatiti taj radni staž - kazao je Dedović.
Istaknuo je kako trenutni stečajni upravnik tek sada pokušava uknjižiti imovinu, ali da ne znaju koliko i do kada će ta procedura trajati.
- Mi na ovome nećemo stati, danas smo održali jednosatni protestni skup i ako se ništa ne poduzme po ovom pitanju ići ćemo i na ulicu i za svoja prava boriti se svim vidovima radničke i sindikalne borbe - naglasio je Dedović.
Direktor Javnog poduzeća "Komunalno" Mostar Đani Rahimić istaknuo je da osobno podržava sve zahtjeve radnika.
- Smatram da su njihovi zahtjevi opravdani, ali nažalost, u trenutnoj situaciji Komunalno nije u mogućnosti vršiti uplatu ovih potraživanja, odnosno njihovih neuplaćenih doprinosa po osnovi prijašnjih plaća koje su ostvarili u Komosu. To je trenutno nadležnost Komosa koji je još u stečaju i ta potraživanja se trebaju izmiriti prodajom imovine Komosa. Taj proces predugo traje i svjestan sam da su radnici zbog toga frustrirani i nezadovoljni. Ja bih najsretniji bio da mi možemo to preuzeti, ali nažalost stečajni postupak ne dozvoljava takve transakcije - kazao je Rahimić.
Ističe kako jedino još osnivač može dodatno izvršiti uplatu.
- Osnivač je Grad Mostar. Eventualno se u rješavanje ovoga problema može uključiti Federacija kao što se uplaćivalo ostalim poduzećima koji su u stečaju, od Krivaje, Rudnika i tako dalje. Ovim putem apeliram i na njih da učine sve u svojoj moći, pomognu ovim radnicima, uplate im te doprinose kako bi oni mogli ostvariti pravo na mirovinu i nastaviti normalno svoj život - kazao je Rahimić.
Dodao je kako je dio imovine čiji je vlasnik Komos već prodan.
- Prodaja preostale imovine u vlasniku Komosa je u tijeku. Ona imovina kojoj nije bio vlasnik Komos, nego Grad Mostar, odnosno država BiH, a to su gradsko groblje Sutina, ova lokacija gdje se nalazimo, parking "Razvitak" i tako dalje, ta imovina se nije mogla prodati jer nikad nije bila vlasništvo Komosa, ona je predana Komunalnom na dalje upravljanje i mi sada radimo s njom. Komunalno nije krivo što ta imovina nije prodana i ne znam tko je kriv što ta imovina u svoje vrijeme nije uknjižena na Komos. Koliko će se te imovine moći prodati, koliko će se potraživanja moći izmiriti, to je pitanje za stečajnog upravnika. On je prva osoba koja treba rješavati ove probleme, zatim Grad, pa kad se završi stečajni postupak i ako oni ne mognu izmiriti te obaveze, onda Komunalno eventualno može učiniti nešto za svoje radnike po tom pitanju - naglasio je Rahimić.
Dnevnik.ba